Aktualizované Rôzne Správy

ŠTRAJK: Bez autobusov i električiek! MHD je paralyzovaná, jazdiť majú len VYBRANÉ linky

V Košiciach môže byť v utorok mestská hromadná doprava (MHD) paralyzovaná.

Ilustračný obrázok k článku ŠTRAJK: Bez autobusov i električiek! MHD je paralyzovaná, jazdiť majú len VYBRANÉ linky
9
Galéria
Zdroj: TASR

Aktualizované 17:36 Vedenie Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) a mestskí poslanci sa v utorok popoludní dohodli na viacerých bodoch, ktoré súvisia s požiadavkami odborárov. Odborári pri DPMK pre TASR potvrdili, že ostrý štrajk zatiaľ trvá a s dohodou spokojní nie sú. O tom, či v stredu (15. 2.) bude mestská hromadná doprava (MHD) premávať, budú verejnosť informovať neskôr.

Dôvodom je neobmedzený ostrý štrajk, ktorý vyhlásili odborári pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK). Apelovať tak chcú na zachovanie košickej MHD a upozorniť na jej nedostatočné financovanie.

Aj v stredu?

O tom, či bude štrajk pokračovať aj v stredu, sa má definitívne rozhodnúť na utorkovom spoločnom rokovaní vedenia mesta, DPMK, aj odborov. Ak budú požiadavky zástupcov zamestnancov naplnené, štrajk ukončia.

Jazdiť počas štrajku majú len spoje do vybraných nemocníc, spoločnosti U. S. Steel a do školy v košickej mestskej časti Vyšné Opátske.

Aktualizované 8:51 Ostrý štrajk spôsobil aj zdržanie na cestách v meste. Vodiči v rannej dopravnej špičke na sociálnych sieťach označili kolaps dopravy v košickej mestskej časti (MČ) Nad jazerom v smere do mesta, ako aj na Prešovskej ceste. Viacerí tiež ponúkali odvoz v rámci svojej plánovej cesty.

Zelená vlna RTVS hlásila hodinové zdržanie v MČ Nad jazerom v smere do centra a 20-minútové zdržanie na Prešovskej ceste.

Dopravný servis Rádia Košice informoval aj o zdržaniach na Palackého, Herlianskej, Hlinkovej, z Barce do mesta a z Ťahanoviec na Mier. K zdržaniu na Triede SNP a na Popradskej v MČ Západ smerom k Amfiteátru prispela i nehoda.

Dobrovoľný štrajk

Odborári negarantujú vypravenie iných autobusových či električkových spojov. Štrajk je však dobrovoľný a zapojiť sa doň môžu všetci zamestnanci DPMK bez ohľadu na pracovné zaradenie. Na Bardejovskej a Hornádskej ulici je tiež v utorok naplánované verejné zhromaždenie zamestnancov.

Počas štrajku bude premávať linka „H“, a to v 15-minútovom intervale na trase Staničné námestie – Železničná nemocnica – Nová nemocnica – Stará nemocnica – Staničné námestie. Odborári garantujú aj výpravu autobusových spojov „RA“ a vyhradených školských spojov pre telesne a mentálne postihnuté deti.

Spoločnosť Integrovaný dopravný systém (IDS) Východ informovala, že cestujúci, ktorí sa nevyhnutne potrebujú dopraviť do centra Košíc, môžu využiť spoje prímestskej autobusovej dopravy. Napríklad zo zastávky Lingov, Važecká, Podnikateľská, SOŠ automobilová, Šaca Benzinol, Moskovská, Havlíčkova, Moňok a Pod Furčou. Prímestské autobusy zastavujú aj na zastávkach Námestie osloboditeľov, Mlynská bašta či Magistrát mesta Košice.

Mesto to chce riešiť

„Cestujúci s dopravnou kartou DPMK môžu využiť svoj nabitý kredit aj na zakúpenie cestovného lístka v spojoch prímestskej autobusovej dopravy. Nemôžu však využiť zakúpený predplatný cestovný lístok (mesačník) – ten platí len v DPMK,“ upozornila z IDS Východ Miroslava Baranová.

Zamestnanci DPMK chcú štrajkom apelovať na zachovanie MHD a upozorniť na jej nedostatočné financovanie zo strany hlavného akcionára, ktorým je mesto Košice. Podľa odborárov to spôsobuje obmedzenia v doprave, ohrozuje ohodnotenie zamestnancov aj pracovné miesta.

Mesto Košice vníma štrajk ako nešťastný krok zo strany odborárov. Vo svojom stanovisku uviedlo, že urobí všetko pre to, aby pomohlo situáciu vyriešiť.

Zároveň však očakáva, že sa so situáciou vyrovná vedenie mestského dopravcu. DPMK zas tvrdí, že už zabezpečil úsporu prevádzkových nákladov a pri chýbajúcich financiách očakáva pomoc mesta.

Foto: archív

Štrajk DPMK v Košiciach, 14. februára 2023
9
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM