Správy

Štrajk nebude! V oceliarňach sa dohodli a hutníci si PRILEPŠIA o desiatky eur

Kolektívne vyjednávanie b U. S. Steele sa skončilo. Na čom sa vedenie dohodlo s odborármi?

Ilustračný obrázok k článku Štrajk nebude! V oceliarňach sa dohodli a hutníci si PRILEPŠIA o desiatky eur
Zdroj: Dnes24.sk

Rokovania medzi zástupcami zamestnancov a vedenia oceliarní U. S. Steel Košice dospeli k dohode na dodatku ku kolektívnej zmluve. Obe strany by ju mali podpísať v pondelok (27. 9.).

Vyššie mzdy

Potvrdil to predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga. Súčasťou dohody je zvýšenie tarifných miezd. „Čo sa týka oceňovania zamestnancov, je to v priemere 60 a minimálne 50 eur na zamestnanca s účinnosťou k 1. septembru,“ uviedol Varga.

Zároveň došlo k navýšeniu tzv. osobného hodnotenia na 70 eur k 1. októbru. „Priamy nadriadený hodnotí svojho zamestnanca na základe úloh a cieľov, doteraz to bolo 40 eur,“ priblížil odborár. K 1. októbru taktiež dostanú všetci zamestnanci za podpis kolektívnej zmluvy minimálne 100 eur, v priemere to bude 150 eur. Zo sociálneho fondu pôjde každému zamestnancovi 100 eur na regeneráciu.

Pracovný čas

Spornou ostávala dlho dĺžka týždenného pracovného času. Podľa dohody, ak bude zamestnávateľ z objektívnych prevádzkových dôvodov potrebovať natiahnuť pracovný čas na vybraných strediskách o dve hodiny týždenne, bude tak môcť urobiť maximálne na tri mesiace. Ďalšie predĺženie bude podmienené schvaľovaním cez odborovú organizáciu, maximálne však na ďalšie tri mesiace. „Z týždenného pracovného času doteraz platilo pravidlo dva plus tri, to znamená dva mesiace na prerokovanie a tri mesiace na schvaľovanie pre nás odbory, teraz je dohodnuté tri plus tri,“ povedal Varga.

Hovorca oceliarní Ján Bača potvrdil, že vyjednávacie tímy sa dohodli a dohoda o dodatku číslo 2 k platnej kolektívnej zmluve je blízko podpisu. „Veríme, že naši zamestnanci si zaslúžia štedré navýšenie, ktoré podporí ich snahu o vyššiu produktivitu. Musíme brať do úvahy, že hutnícky priemysel je veľmi cyklický, a taktiež musíme byť pripravení na dekarbonizáciu, ktorá bude nesmierne náročná. Všetky detaily dohodnutého dodatku sa naši zamestnanci dozvedia ihneď po podpise z podnikovej tlače,“ uviedol.

Pre nedohodu na dodatku ku kolektívnej zmluve vyhlásili odbory v podniku 22. júna štrajkovú pohotovosť.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM