Webnoviny - Rôzne

Študenti sa môžu uchádzať o granty na školenie v USA

Pre šikovných slovenských študentov a absolventov vysokých škôl existujú dva nové typy štipendií v USA – profesionálne a výskumné.

Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Z výberového procesu vyjde každý rok päť až desať mladých ľudí, ktorí môžu ísť získať skúsenosti na 12 mesiacov do USA. Na SAF profesionálny študijný program dostanú štipendium do 30-tisíc dolárov a na SAF výskumný program až 60-tisícové štipendium. „Veľmi sa zaujímame o rozvoj slovenskej ekonomiky, pretože je jasné, že čím je väčší obchod medzi Slovenskom a Spojenými štátmi, a čím lepšie sa darí slovenskej ekonomike, tým lepšie sa darí aj ekonomike Spojených štátov. Toto bude úžasný program,“ vyhlásil pri príležitosti spustenia projektu americký veľvyslanec na Slovensku Theodore Sedgwick. Prihlásiť sa treba do 29. apríla.

Peniaze pochádzajú pôvodne zo Slovensko-amerického podnikateľského fondu, z ktorého 26 miliónmi dolárov pomohli Američania v rámci ekonomickej transformácie Slovenska. Namiesto toho, aby peniaze investovali priamo, rozhodli sa vytvoriť Slovensko-americkú nadáciu, ktorá poskytne štipendiá a skúsenosti šikovným Slovákom v Amerike. Po ukončení programu sa musia vrátiť na Slovensko a aspoň dva roky tu žiť a pracovať v oblasti, v ktorej štipendium získali, vysvetlil pri príležitosti spustenia programov manažér Rady pre medzinárodnú vzdelávaciu výmenu Spencer Jones. „Ako prvé musíte mať dobré známky a ako druhé musíte mať niečo, čo chcete dosiahnuť. Nehľadáme ľudí, ktorí sa prihlásia a potom povedia, že chcú ísť len pracovať do Spojených štátov a naučiť sa niečo o Spojených štátoch,“ vyhlásil Jones. Koľko financií však je vo fonde a teda ako dlho bude projekt fungovať jeho šéfovia prezradiť

Človek so záujmom zúčastniť sa na SAF výskumnom programe musí byť aktívnym výskumníkom a musí mať projekt, na ktorom pracuje a ktorý z nejakého dôvodu nie je možné realizovať na Slovensku. Príkladom je výskumný pracovník v medicínskej oblasti, ktorý nemá k dispozícii zariadenie na Slovensku a v projekte pokračovať nemôže, no takýto prístroj sa nachádza v USA. V prípade SAF profesionálneho študijného programu je potrebné, aby mal žiadateľ skončené tri roky vysokej školy a aby mal presný plán toho, v čom chce pôsobiť v budúcnosti. Musí mať výborné študijné výsledky a predstavu, ako svoj plán využije po návrate na Slovensko.

Od žiadateľa a jeho oblasti záujmu závisí, kde bude v Spojených štátoch pracovať. Sám by mal spísať zoznam miest, kde by chcel pôsobiť. „Snažíme sa, aby sme nepracovali len v jednom sektore, len s jednou univerzitou.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM