Zuzana Vajayová Rôzne

Súčasné vedenie tvrdí, že mesto v roku 2010 hospodárilo výrazne horšie

Bývalé vedenie mesta Košice si pred komunálnymi voľbami v novembri 2010 malo vyplatiť trináste platy vo výške viac ako 460.000 eur.

Vo vyhlásení, ktoré médiám zaslalo súčasné vedenie mesta, sa uvádza, že okrem iných si odmeny vyplatili aj riaditeľ magistrátu Marek Kolarčík a námestník exprimátora Mikuláš Češko, pričom výška odmien mala prevyšovať ich mesačnú mzdu.

Malo dôjsť k tomu preto, že situácia v hospodárení mesta bola v tom čase stabilizovaná. „Opak je pravdou, rok 2010 bol v hospodárení mesta výrazne horší ako predošlý,“ uvádza sa v stanovisku súčasného vedenia mesta. „Z čísel, ktoré máme, je jasné, prečo sme našli prázdnu mestskú kasu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa súčasného vedenia mesta vzrástli náklady Košíc v minulom roku v porovnaní s rokom 2009 o viac ako 27 miliónov eur a výnosy naopak klesli o takmer päť miliónov eur. V roku 2010 malo hospodárenie metropoly východu presiahnuť stratu vo výške 40 miliónov eur. „Medziročný prepad o vyše 32 miliónov eur, hovorí za všetko,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení vedenia mesta Košice.

V roku 2009 mal konečný stav na finančných účtoch predstavovať sumu 13,5 milióna eur, kým na konci roka 2010 necelých 3,7 milióna eur. „Aj to išlo o účelovo viazané prostriedky, samotný disponibilný zostatok na bežnom účte mesta Košice bol iba 430.000 eur,“ zdôrazňuje súčasné vedenie Košíc.

Podľa neho je aktuálny stav rezervného fondu slúžiaceho na neočakávané výdavky 200.000 eur, čo je „žalostne málo“, uvádza sa vo vyhlásení. Podobne je na tom podľa vedenia aj fond rozvoja bývania, na ktorom je k 1.1.2011 100­.000 eur. Súčasné vedie ďalej konštatuje, že po predchádzajúcom hospodárení mu ostali okrem 430.000 eur v mestskej kase aj nesplatené dlhy vo výške 2,2 milióna eur.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM