Michal Lendel Rôzne

Susedia budovy na Štúrovej si toho musia vytrpieť až-až: Zápach, požiare aj hlodavce

Len pár sto metrov od Hlavnej ulice už vyše dvanásť rokov chátra štvorposchodový bytový dom. Osem rokov vlastní nehnuteľnosť na Štúrovej firma sídliaca v Lichtenštajnsku, no to by podľa stavu budovy uhádol iba málokto. Susedia upozorňujú na neznesiteľný zápach, premnožené hlodavce a dokonca muchy.

Ilustračný obrázok k článku Susedia budovy na Štúrovej si toho musia vytrpieť až-až: Zápach, požiare aj hlodavce
Foto: Michal Lendel / Zdroj: Dnes24.sk

Hneď pri vstupe do budovy bez dverí v samotnom centre mesta vás môže ovanúť smrad z množstva odpadkov i ľudských exkrementov. Pohyb po schodisku je do značnej miery nebezpečný, hlavne na vyšších poschodiach, pretože na nich chýbajú kovové zábradlia. V jednotlivých miestnostiach sa dajú vidieť haldy odpadu, ale aj použité injekčné striekačky.

Dezolátny stav budovy

Rozbité okná, počmárané a začmudené steny už iba podčiarkujú dezolátny stav budovy, na ktorý upozornili košický stavebný úrad pred časom aj vlastníci a obyvatelia bytov na Štúrovej 24 a Zborovskej 2, ktorí sú jej bezprostrednými susedmi.

Tí poukázali na zlý technický stav budovy v dôsledku čoho spoločná stena zamáka a vzniká pleseň v ich bytoch. „V podnete ďalej upozorňujú, že z budovy sa šíri neznesiteľný zápach, sú tam premnožené hlodavce, komáre, muchy a niekoľkokrát tam vypukol požiar spôsobený občanmi, ktorí tam prespávajú, čo vlastníkov susedných bytov ohrozuje,“ uviedla Linda Šnajdárová z košického magistrátu.

Vlastník na výzvy nereaguje

Podľa stavebného úradu bola vlastníkovi opakovane doručená výzva, aby urobil opatrenia smerujúce k udržiavaniu uvedenej stavby v dobrom stave a aby zabezpečil objekt proti vniknutiu cudzích osôb do jej vnútra, na čo vlastník nereagoval.

Zároveň mu mala byť opakovane doručená výzva, aby predložil stavebnému úradu dokumentáciu alebo iné podklady preukazujúce, že stavba spĺňa základné požiadavky mechanickej odolnosti a stability stavby, požiarnej bezpečnosti, hygieny, ochrany zdravia a životného prostredia, a bezpečnosti stavby pri jej užívaní.

„Vzhľadom na to, že ani na túto výzvu vlastník nereagoval, obstaralo Mesto Košice statický posudok a návrh riešenia opravy objektu Štúrova 22, v ktorom je podrobne posúdený technický stav objektu. Vychádzajúc so záverov tejto dokumentácie stavebný úrad nariadi nevyhnutné úpravy,“ dodala Šnajdárová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM