Futbal

SVET O SLOVENSKU: Francúzi ospevujú Jána Kozáka i Košice. Je to rebel i kráľ

Futbalová legenda i rebel - tak popisuje francúzsky portál Footballski trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Kozáka v rozsiahlej reportáži.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Francúzi ospevujú Jána Kozáka i Košice. Je to rebel i kráľ
Zdroj: TASR

Posledným veľkým trénerským úspechom Jána Kozáka je postup slovenského mužstva na futbalové majstrovstvá Európy 2016, čo z neho robí jedného z najúspešnejších slovenských kormidelníkov. Jeho život a kariéru si všímajú aj francúzske médiá.

Skutočná legenda

“Slovensku sa podarilo kvalifikovať na Euro 2016 najmä vďaka trénerovi futbalovej reprezentácie Jánovi Kozákovi,” začína portál Footballski svoju rozsiahlu reportáž. Kozáka nazýva charizmatickým hráčom a futbalovou legendou z čias, keď hrával za československý vý­ber.

Francúzsky článok detailne popisuje Kozákov život od úplných začiatkov až po súčasnosť. Spomína jeho pôsobenie v FC Lokomotíva Košice, účasť na Majstrovstvách Európy 1980 i na svetovom šampionáte o dva roky neskôr. Obdivne sa vyjadruje o úspechu 1. FC Košice ktorý sa pod Kozákovým vedením prebojoval do hlavnej fázy Ligy majstrov. Ako prvý slovenský klub!

“Dokáže vynikajúco viesť a motivovať družstvo, je psychológ a taktik. Jeho pôsobenie v úlohe trénera je od začiatku absolútnym úspechom,” komentuje Footballski.

Pri výpočte jeho úspechov spomína aj jeho pády, ale klady rozhodne prevažujú. “Zostavil družstvo, na ktoré sa môže spoľahnúť a z ktorého dokáže vytiahnuť maximum,” píše portál v súvislosti s Kozákovou funkciou trénera národnej reprezentácie.

Rebel a násilník

Francúzi však neobchádzajú ani komplikovanú Kozákovu povahu a nazývajú ho “rebelom z Košíc.” Dôvody vysvetľuje Alexander Vencel: “Vždy bol iný – v prístupe k médiám, rozhodcom, ku všetkým. Je skutočným rebelom. Mnohí boli skeptickí, keď sa stal trénerom reprezentácie, ale podarilo sa mu presvedčiť hráčov, aby išli jeho smerom.”

Dostať sa s Kozákom do sporu však vzhľadom na jeho povahu môže skončiť veľmi divoko. “Je to muž, ktorý má na konte mnoho športových úspechov, ale zároveň je známy svojimi agresívnymi reakciami počas zápasov alebo po ich skončení,” píše portál. Následne menuje dlhý rad Kozákových potýčiek, kde niekomu vynadal, alebo sa rovno pobil, za čo v jednom prípade skončil aj na súde.

Oslava Košíc

Život Jána Kozáka je neodmysliteľne spojený s Košicami a Footballski sa im aj obšírne venuje. Označuje ich za jedno z najkrajších miest Slovenska s bohatou históriou. “Narodil sa tu jeden z najväčších maďarských spisovateľov Sándor Márai a svoje detstvo v Košiciach opísal aj vo svojom diele.”

“Košice sú centrom nielen kultúry ale aj športu, najmä hokeja,” uvádza portál a Kozáka zaraďuje medzi také mestské legendy ako Dóm Sv. Alžbety.

Francúzsky web však nezostáva len v Košiciach, ale pripomína aj Kozákove začiatky v Spišskej Novej Vsi. “Je to mesto známe svojou polohou kúsok od Slovenského raja. Skutočná turistická atrakcia láka návštevníkov objavovať slovenskú prírodu – hory, kaskády a jaskyne, najmä výnimočnú Dobšinskú ľadovú jaskyňu.”

Kozak
16
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM