rbt Rôzne Správy

SVET O SLOVENSKU: Majitelia mačiek, pozor! Zistite, či sa vaši miláčikovia hrajú alebo bijú

Výskum slovenskej vedkyne z Košíc zaujal celý svet. Vďaka nej môžete lepšie rozoznať nevinnú hru mačiek od vážneho zápasu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Majitelia mačiek, pozor! Zistite, či sa vaši miláčikovia hrajú alebo bijú
Zdroj: Pixabay/Marc Pascual

Majitelia vedia, že mačky sa rady hrajú a sem-tam sa po sebe zaženú pazúrmi. „Niekedy to však môže prerásť do bitky. Po preskúmaní stoviek mačiek si vedci myslia, že objavili signály, ktoré naznačujú, kedy dôjde k zápasu,“ informuje americký USA Today.

Neexistuje veľa výskumných prác o spoločenskom správaní mačiek. Odborníci na zvieratá zo slovenskej Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a britskej University of Lincoln sa rozhodli túto medzeru vyplniť.

To, či sa mačky hrajú alebo medzi sebou bojujú, je častá otázka, ktorú si kladú ich majitelia,“ vysvetľuje autorka štúdie Noema Gajdoš‑Kmecová z košickej univerzity. Rozhodla sa preto priniesť vlastnú odpoveď.

Ako zastaviť bitku

Výskumníci preštudovali desiatky videí s mačacími domácimi maznáčikmi. Na základe pozorovania rozdelili ich správanie do šiestich kategórií. „Najviac agresívne mačky boli tie, ktoré pri kontakte s inými vydávali zvuky, ale neboli aktívne,“ zistili vedci.

Dobrou správou pre majiteľov mačiek je, že bitku je možné zastaviť.

Najdôležitejšie je, aby ste sa nepokúšali prerušiť zápas tým, že do neho sami vstúpite,“ radí Gajdoš‑Kmecová.

Rozumnejší postup je začať po vstupe do miestnosti na mačky pokojne hovoriť a zaujať ich niečím iným. Napríklad zapínaním a vypínaním svetla, zapnutím televízora. „Ak to nezaberie, môžete skúsiť prerušiť bitku tým, že medzi mačky položíte bariéru, napríklad vankúš,“ dodáva vedkyňa.

Neprehliadnite:

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM