Rôzne

Tak toto tu ešte nebolo: Východ čaká unikátna cyklojazda po uzavretej diaľnici

Začiatok júna bude v Košiciach a Prešove patriť premiérovému podujatiu s názvom ŠKODA BIKE & TOUR 2014 - ambicióznemu projektu na podporu cykloturizmu i mestskej cyklistiky. Trojdňové podujatie v dňoch od 5. do 7. júna vyvrcholí cyklojazdou po uzavretej diaľnici D1 medzi Košicami a Prešovom.

Ilustračný obrázok k článku Tak toto tu ešte nebolo: Východ čaká unikátna cyklojazda po uzavretej diaľnici
Zdroj: TASR

Hlavnou myšlienkou organizátorov premiérového podujatia ŠKODA BIKE & TOUR 2014 je dostať ľudí späť do sedla. „Chceme im ukázať, že cestovať sa dá a inak ako autom a že dovolenka na dvoch kolesách môže byť skvelá zábava pre celú rodinu. Rozhodli sme sa podporiť iniciatívu smerujúcu k skvalitňovaniu cyklistickej infraštruktúry v meste i mimo neho,“ uviedol Branislav Koniar zo spoločnosti Progress promotion, ktorá podujatie organizuje.

Košice vítajú takúto akciu

Akciu podporujú aj obe mestá. „Mesto Košice má už pomerne slušný počet cyklochodníkov. Aj táto promoakcia určite pomôže tomu, aby si ľudia uvedomili, že táto forma dopravy je nedostatočne využívaná. Vítame túto akciu, ktorá je ojedinelá a dúfame, že nie je posledná, ale naopak sa stane tradíciou,“ poznamenal viceprimátor Košíc Ján Jakubov.

Tvárou podujatia je horský cyklista Michal Lami. „Rád som prijal možnosť stať sa tvárou tohto podujatia, pretože táto myšlienka ma zaujala,“ povedal slovenský reprezentant v cross country. Pred obchodným centrom na Námestí osloboditeľov sa v termíne 5. až 7. júna zmení na EXPO prezentujúce renomované cyklistické značky, cyklistické destinácie, servisné služby a pod. V priestoroch košického Kulturparku sa 6. júna uskutoční workshop BIKE & CITY na tému cyklistickej dopravy v meste.

Jazda po uzavretej diaľnici

Záverečný deň podujatia prinesie unikátnu cyklojazdu po uzavretej diaľnici D1 medzi Košicami a Prešovom. Cieľom podujatia je spojiť maximálny počet cyklistov a zároveň apelovať na fakt, že v tejto oblasti stále chýba infraštruktúra, ktorá by umožnila návštevu druhého mesta na bicykli. Podujatie bude podľa slov organizátorov akcie unikátom nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Podľa ich informácií sa podobná akcia s uzavretou diaľnicou pre cyklistov organizuje iba v Chicagu.

Pelotóny, ktoré vyštartujú 7. júna o 11.00 z Košíc a Prešova sa stretnú v strede diaľnice medzi mestami. Počet účastníkov je obmedzený na 2000 a pre účasť na podujatí je potrebná online registrácia. Organizátori zo spoločnosti Progress Promotion vyžrebujú dvoch účastníkov (po jednom z Košíc a z Prešova), ktorí pocestujú na Tour de France. Tá tento rok odštartuje netradične na Britských ostrovoch.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM