Lenka Fedorová Správy

Temná strana silvestrovskej noci: Košickí lekári riešili stratu oka i odtrhnuté prsty!

Silvester je každoročne spojený s bujarými oslavami, ale žiaľ aj so zraneniami. Inak tomu nebolo ani v Košiciach.

Ilustračný obrázok k článku Temná strana silvestrovskej noci: Košickí lekári riešili stratu oka i odtrhnuté prsty!
Zdroj: TASR

Silvestrovská noc v Košiciach bola rušná aj pre lekárov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP). Oslavy príchodu nového roka sa pre viacerých ľudí v uliciach neskončili dobre.

„Naši zdravotníci mali čo robiť, s každou hodinou pribúdali pacienti, či už po požití alkoholu, alebo s poraneniami od pyrotechniky,“ informovala v utorok hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.

Spolu na oddelení urgentného príjmu a klinike úrazovej chirurgie v nemocnici ošetrili 12 ľudí po požití alkoholu – išlo najmä o bitky či pády, a päť ľudí po úraze od pyrotechniky. Štyroch z týchto pacientov museli aj hospitalizovať. Najhoršie z nich skončil muž, ktorý prišiel o posledné články na dvoch prstoch a jeden prst má vážne poškodený.

„Podľa vlastných slov mu petarda vybuchla priamo v rukách počas druhého ohňostroja, ktorý v ten večer odpaľoval. Väčšinu pyrotechniky pritom kupoval cez internet. Podľa našich odborníkov sa už prsty nedali zachrániť a preto museli pristúpiť k amputácii článkov,“ konštatovala Stašková.

Rušnú noc mali aj na očnom oddelení. Neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou totiž došlo aj k závažným poraneniam tváre a zmyslových orgánov.

„Na očnom oddelení UNLP Košice bolo ošetrených sedem pacientov, dvaja z nich prišli s ťažkým poškodením očí so stratou zraku, z toho jeden aj so stratou oka. Ostatní piati boli ošetrení ambulantne a ich zdravotný stav nevyžadoval hospitalizáciu,“ uviedla primárka oddelenia Danica Jonecová.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie