Tip na víkend: Východniarske Pankuškové fašiangy ponúkajú zábavu a tradičné pochúťky

Na návštevníkov čakajú folklórne vystúpenia, tradičné jedlá a domáce špeciality, zábavné súťaže či prehliadka fašiangových masiek.

Ilustračný obrázok k článku Tip na víkend: Východniarske Pankuškové fašiangy ponúkajú zábavu a tradičné pochúťky
Zdroj: TASR

Fašiangovú tradíciu priamo na lyžiarskom svahu ponúka festival Pankuškové fašiangy, ktorý sa v sobotu a nedeľu (28.1.) koná v rekreačnom stredisku Krompachy – Plejsy. Na návštevníkov čakajú folklórne vystúpenia, tradičné jedlá a domáce špeciality, zábavné súťaže či prehliadka fašiangových masiek.

Na festivale nesmú chýbať zlato-hnedé šišky, ktoré v Krompachoch nazývajú pankušky. Práve gastronómia je hlavnou témou festivalu, prvého tohtoročného Top podujatia programu Terra Incognita.

„Najväčší jedáci sa dokonca budú môcť predviesť v súťaži v jedení pankušiek. Ten, kto ich zje najviac alebo za najkratší čas, sa nielen dosýta naje, ale získa aj odmenu,“ pozýva na podujatie primátorka Krompách Iveta Rušinová. Typickú zabíjačku a výrobu mäsových špecialít ponúknu hostia z Rumunska a česko-slovenský tím zložený zo zástupcov partnerských miest Rýmařov a Krompachy.

V programe sú početné folklórne a hudobné skupiny, medzi ktorými sú aj finalisti televíznej šou Zem spieva – spevácka skupina Šafolka. Otvorenie so sprievodom folklórnych súborov je v sobotu o 10.00 h, o 14.10 h je prehliadka fašiangových masiek. Dostupnosť dejiska podujatia v sobotu zabezpečuje obojsmerná kyvadlová autobusová doprava z krompašskej železničnej stanice.

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku podujatia programu Terra Incognita sú pestrým žánrovým mixom a návratom k tradíciám predkov, ktoré už často môžu upadať do zabudnutia.

„So zimou sa mnohým z nás neodmysliteľne spájajú fašiangy, ale aj zabíjačka a sladké šišky pripomínajúce bezstarostné detské časy. Mňa ako nadšenca snowboardingu osobitne teší, že Pankuškové fašiangy spájajú tieto gastronomické zvyky so športom na snehu,“ uviedol.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame