Lenka Fedorová Iné športy Šport

To sme tu ešte nemali: Košický maratón mieru už teraz láme rekordy!

Prvý októbrový víkend patrí v Košiciach už tradične Medzinárodnému maratónu mieru. Tisíce bežcov si to opäť namieria do ulíc metropoly východu. Tento ročník sa ale zapíše do kroník!

Ilustračný obrázok k článku To sme tu ešte nemali: Košický maratón mieru už teraz láme rekordy!
Zdroj: Dnes24.sk

O 93. ročník slávneho Medzinárodného maratónu mieru je aj tento rok mimoriadne veľký záujem. Kapacita 12 000 bežcov bola naplnená, a tak kapacitné možnosti nedovoľujú prijať viac bežcov. Počet tohtoročných účastníkov behu by mal lámať rekordy.

Príde aj olympijský víťaz Matej Tóth

Účasť na košickom maratóne potvrdil aj olympijský víťaz z Ria Matej Tóth, ktorý zožal veľký úspech aj na vlaňajšom maratóne. Matej Tóth so sebou prinesie aj zlatú olympijskú medailu. Podľa jeho slov sa veľmi teší, že atmosféru slávneho maratónu zažije na vlastnej koži.

Čítajte tiež: Medzinárodný maratón mieru v Košiciach: 5 míľnikov, ktoré sa zapísali do histórie

Podľa riaditeľa Branislava Koniara sa však polmaratónu nezúčastní, nakoľko má Tóth problém s holennou šľachou, ktorá si pravdepodobne vyžiada operáciu. Svojou prítomnosťou a úsmevom však poteší divákov.

Zdroj: TASR

Okrem neho by mal Košice navštíviť aj tréner slovenských vodných slalomárov Juraj Minčík, ktorý po OH v Riu prehral stávku a tak sa postaví na štart kráľovskej disciplíny.

Kapacita 12 000 bežcov naplnená

Podľa riaditeľa pretekov Branislava Koniara je kapacita bežcov plná. Nemajú viac lôžok, medailí ani štartovacích čísel. Na hlavnú disciplínu dlhú 42 195 metrov si trúfa viac než 2000 bežcov, čo je historicky najvyšší počet.

Novinkou je však osobitná podpora elitných slovenských bežcov, ktorí pobežia o špeciálne prémie. Konkurencia z Etiópie či Kene, je pre nich podľa Koniara často neprekonateľná.

Novinkou je, že na súťaži už nebude povolená ani cyklojazda. Podľa organizátorov cyklisti predbehli nielen sprievodné auto, ktoré oficiálne uzatváralo preteky, ale aj posledných maratóncov a zároveň znehodnotili trať. Po tejto skúsenosti tak chcú organizátori tomu predísť a na trati bude len sedem špeciálne označených cyklistov.

Pobežia aj členovia diamantového klubu

Diamantový klub má momentálne 46 členov. Stali sa nimi tí, ktorí MMM zabehli aspoň 25 krát. S číslom 1 pobeží 68-ročný Peter Polák, ktorý si maratón zabehne už 40. krát. Podľa jeho slov je jeho cieľom čas na hranici tri a pol hodiny.

Čítajte tiež: Najstarší európsky maratón v Košiciach za rohom: Pozrite, toto všetko nás čaká!

„Tých košických by som chcel absolvovať aspoň 50, ale uvidíme, ako bude zdravie slúžiť. Mojím receptom je čerstvá zelenina, pravidelný tréning a pohárik vínka. Jedna cibuľa denne musí byť,“ prezradil Peter Polák, ktorého osobným rekordom je čas 2:25:20 z roku 1980.

Foto: Ilustračné

Zdroj: emskosice.sk/Tasr

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie