František Varga Hokej

Tomík rozhodol o výhre "vraňarov"

V dohrávke 9. kola porazili Košičania súpera z Banskej Bystrice...

HC Košice – HC´05 Banská Bystrica 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0) Góly: 8. J. Tabaček (P. Bartoš, S. Gron), 26. Tabaček (Kristek, Kriška), 62. Tomík (P. Bartoš) – 1. Tománek (Biro, J. Sýkora), 23. Rumpel (Kútny). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Bednár, Tornay, 4024 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, M. Grman, Huba, Šeda, Deyl – Michel Miklík, Jenčík, Vorel – Tomík, S. Gron, P. Bartoš – Marcel Haščák, Kristek, Kriška – Buc, Martin Frolík, D. Pašek

Banská Bystrica: Šimonovič – Biro, Kolba, Vantroba, Bambúch, Cebák, Cunik, Kubka, Vizváry – Tománek, M. Hudec, J. Sýkora – Rumpel, Paľov, Kútny – A. Bezák, Šechný, Macejka – Vartovník, Heizer, Hamrák

V dohrávanom stretnutí 9. kola potrebovala Banská Bystrica na strelenie gólu iba 37 sekúnd, Hudáček ľahký puk vyrazil a Tománek ho pohodlne poslal do bránky – 0:1. Ešte v prvej minúte mohol vyrovnať Bartoš a po ňom Tomík, ale Šimonovič dvakrát skvele zasiahol. Košičania sa dočkali pri presilovke o dvoch hráčov, keď po obliehaní súperovej bránky zakončoval v 8. min Tabaček – 1:1. Veľkú príležitosť mal potom Jenčík, ale Šimonovič kryl. V 16. min ohrozil Hudáčka Sýkora. V poslednej minúte prvej tretiny zakončoval Paľov, ale lapačka Hudáčka vyletela pohotovo. V 23. min si Rumpel obhodil Grmana a poslal puk k ľavej žŕdke – 1:2. V 26. min sa pred Šimonovičom ocitol osamotený Haščák, ale prestrelil bránku. Aj druhý gól Košíc padol z hokejky Tabačeka, ktorý si z pozície obrancu nakorčuľoval pred bránku a vyrovnal. Hosťujúci M. Hudec následne nebezpečne ohrozil Hudáčka. V 31. min v presilovke zblízka zakončoval Vorel, ale našiel len dobre postaveného brankára Bystrice. Ten ležal v 33. min už na ľade, ale Haščák nedokázal prehodiť puk ponad jeho betón. Domáci potom premrhali takmer minútovú presilovku piatich proti trom.

V treťom dejstve bolo viac aktivity na domácich hokejkách, ale brankár Šimonovič chytal vynikajúco. Poradil si z pokusom Miklíka spoza hráča, Jenčíka a so šťastím aj so strelou Tomíka. Banská Bystrica mohla rozhodnúť v 58. min, to by však A. Bezák musel zblízka trafiť bránku.

V predĺžení napokon Košičania rozhodli o svojom triumfe, keď P. Bartoš vyviezol puk až pred Šimonoviča a dôrazný Tomík ho prepasíroval do bránky hostí.

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Mrzí nás, že v poslednej tretine sme mali niekoľko sľubných šancí, ale rozhodujúci gól sme nestrelili. Chceli sme bodovať naplno, súpera sme však dostali do hry individuálnymi chybami, ale aj tie patria k hokeju. Nakoniec sme vyhrali v predĺžení. Bolo vidieť, že chlapci si nechcú nechať ujsť viac ako bod.“ Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Avizovali sme, že v Košiciach chceme hrať obranný hokej. Vychádzali sme z defenzívy, mali sme dobré vstupy do dvoch tretín, ale nechali sme domácich hneď potom vyrovnať. Zápas sme chceli dotiahnuť až k samostatným nájazdom, v ktorých si veríme. Prišla však chybička, ale aj bod z Košíc si ceníme.“