Lukáš Mano Rôzne

Tomograf pomôže lekárom UNLP pri diagnostike porúch zraku

Na pôde Očnej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice sa dnes uskutočnilo slávnostné odovzdanie tomografického oftalmologického prístroja do prevádzky.

Prístroj v hodnote 63.000 eur získala UNLP Košice ako dar od spoločnosti Novartis prostredníctvom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. „Optická koherentná tomografia slúži na diagnostiku ochorení očí spojených s poruchami zraku, ktoré sú spôsobené poškodením sietnice a zrakového nervu a nový prístroj urýchli odhalenie chorôb zraku, aj ich následnú liečbu,“ konštatoval námestník riaditeľa UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť pre chirurgické odbory Róbert Sabovčík pri slávnostnom uvedení prístroja do prevádzky.

Farmaceutická spoločnosť Novartis prináša pacientom najnovšie možnosti liečby rôznych ochorení a snaží sa aj o dostupnosť diagnostických vyšetrení, čím prispieva k včasnej diagnostike a včasnému terapeutickému zásahu. Prostredníctvom občianskeho združenia pre pacientov so zrakovým postihnutím venovala UNLP prístroj optickej koherentnej tomografie (OCT) najnovšej generácie. „Zariadenie RTVue 100 zlepšením diagnostiky a screeningu ochorení očného pozadia pomôže včasnému záchytu pacientov s ochorením zraku a tým urobí dostupnejšou včasnú liečbu, čím sa následne zlepší aj kvalita života pacientov s ochoreniami zraku,“ zdôraznila Lenka Lenčúchová zo spoločnosti Novartis.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pomáha ľuďom prekonávať na prvý pohľad nezvládnuteľné situácie spojené s poškodením alebo stratou zraku. Podľa jej prvej podpredsedníčky Terézie Petiovej preto únia považuje za prvoradú úlohu vyhľadávať ľudí so zrakovým postihnutím a poskytovať im svoje poradenské a rehabilitačné služby. „Obstaranie klinického prístroja a jeho zverenie do rúk odborníkom z Očnej kliniky UNLP posunie naše služby klientom so zrakovým postihnutím i aktivity únie zamerané na zrakovú terapiu o úroveň vyššie,“ poznamenala Petiová.

Optická koherentná tomografia je nevyhnutná hlavne na vyšetrenie, diagnostiku i na následné sledovanie po liečbe hlavne u pacientov trpiacich na vekom podmienenú degeneráciu sietnice, na diabetickú retinopatiu a zelený zákal – glaukóm, ale aj na ďalšie ochorenia sietnice a chorobné zmeny na prednom segmente oka. „Počet týchto pacientov je čoraz vyšší a výskyt ochorení sa, bohužiaľ, posúva do nižších vekových kategórií. Pritom neliečené choroby oka končia nenávratnou stratou zraku, často na oboch očiach,“ podotkla zástupkyňa prednostu Očnej kliniky UNLP Monika Moravská.

Nové zariadenie predstavuje unikátny očný tomograf najnovšej generácie, ktorý digitálne zobrazuje jednotlivé štruktúry sietnice vo vysokom rozlíšení – lekárom zabezpečuje presnú diagnostiku a pacientom ponúka bezpečnú metódu vyšetrenia zraku na stanovenie diagnózy. „Vysoko sofistikovaný prístroj obsahuje trojkombináciu aplikačných možností obsiahnutých v jednom zariadení. Umožňuje vyšetrovanie vrstiev sietnice, vyšetrenie zrakového nervu a predného segmentu oka (rohovky) a vďaka detailnému zobrazeniu sietnice v reze poskytuje počítačový systém lepšiu verifikáciu výsledkov. Výrazne napomáha k určeniu závažných očných ochorení a čím skôr sa tieto choroby oka odhalia, tým je väčšia nádej na úspešnú liečbu a zachovanie takého dôležitého zmyslu človeka, akým je zrak,“ zdôraznila Moravská, podľa ktorej nie je vyšetrenie novým prístrojom nijako bolestivé ani nepríjemné. Realizuje ho lekár a týždenne na ňom vyšetria pracovníci kliniky asi stovku pacientov.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM