Tlačové správy

Trápia vás časté bolesti hlavy či hnačka? Možno máte znečistený vodovod

Mávate časté bolesti brucha, hlavy, ochorenia pľúc či problémy so srdcovo-cievnym systémom? Zdrojom týchto zdravotných problémov môže byť aj znečistené vodovodné potrubie vo vašom dome alebo bytovke.

Ilustračný obrázok k článku Trápia vás časté bolesti hlavy či hnačka? Možno máte znečistený vodovod
Zdroj: WILSEKO

Vo vodovodných potrubiach sa nachádzajú nielen nánosy ílu, pieskov či železa, ale aj tzv. biofilm s premnoženými baktériami a vírusmi. Dôležitý je pravidelný laboratórny rozbor vody, ktorý pri príležitosti Svetového dňa vody 22. marca poskytujú niektoré vodárenské spoločnosti alebo regionálne úrady zdravotníctva zadarmo.

Podľa Tomáša Sleziaka zo spoločnosti COMPREX-WILSEKO, ktorá sa špecializuje na ekologické čistenie vodovodných rozvodov, sa v potrubiach nachádzajú tri druhy znečistení: mechanické nečistoty ako usadeniny vo forme pieskov, ílov, štrkov, ďalej biologické nečistoty, medzi ktoré patria rôzne baktérie, vírusy a riasy. Treťou skupinou sú chemické nečistoty, ktoré sú najčastejšou súčasťou zanesených potrubí, ako oxidy železa, vápnika, horčíka či mangánu.

„Pre ľudské zdravie sú najnepríjemnejšie baktérie a vírusy. Baktérie, ktoré sa nachádzajú vo vodovodnom systéme a spôsobujú najväčšie problémy, sú legionella *, koliformné baktérie ** (Escherichia coli) a pseudomonas ***. Tieto baktérie môžu spôsobiť problémy so zažívaním, s dýchacou sústavou či so srdcovo-cievnym systémom. Čo sa týka zažívacích problémov, koliformné baktérie spôsobujú hnačky, pri pľúcnych problémoch ide o rôzne pľúcne plesne. Legionella si vie tiež ,sadnúť‘ na pľúca a na celý dýchací aparát,“ hovorí Tomáš Sleziak.

Podľa merania spoločnosti COMPREX-WILSEKO sa legionella vo väčšom množstve nachádzala najmä v objektoch v Bratislave, ktoré sa relatívne málo používajú alebo sú veľmi rozsiahle a nestíha sa minúť objem teplej vody, ktorá je pripravená. Dôvodom je, že legionella sa najčastejšie vyskytuje v teplej vode alebo v zásobníkoch teplej vody, v rozvodoch teplej vody, v cirkulácii.

Voda z vodovodného potrubia v obci Drahovce pred čistením (vľavo) a po vyčistení metódou COMPREX®. / Zdroj: WILSEKO

Potrubie sa dá vyčistiť aj ekologicky

Výmena potrubia pri znečistení nie je nutnosťou. Kvalitný proces čistenia dokáže odstrániť väčšinu mechanických, chemických a biologických nečistôt do niekoľkých hodín.

Spoločnosť COMPREX-WILSEKO používa unikátny ekologický systém čistenia COMPREX®, ktorý je patentovaný v rámci celej Európy. Spôsob nevyžaduje žiadne chemikálie či iné prísady, pracuje šetrne k akýmkoľvek typom potrubí iba na báze pulzného tlaku a malého množstva vody. Ľudia sa tak môžu dostať k zdravotne neškodnej pitnej vode bez usadenín v rozvodoch veľmi rýchlo. Spôsob totiž šetrí nielen prírodné zdroje, ľudské zdravie, peniaze, ale aj čas – denne dokáže vyčistiť 1,5 kilometra potrubia.

Nie je pravidlom, že najviac znečistené sú staršie potrubia: „Íly a piesky sa najčastejšie vyskytujú v starších potrubiach alebo v nových potrubiach, kde nebol dostatočne dodržaný technologický postup, napríklad pri rôznych výkopoch. Biologické znečistenia sa vyskytujú aj v nových, aj v starých rozvodoch vody. Záleží na tom, aký čas prebehol od kolaudácie objektu, ako dlho sa voda používa, prípadne nepoužíva a akým spôsobom je pripravovaný ohrev teplej vody,“ dodáva Tomáš Sleziak.

Zdroj: YouTube.com

Dôležitý je rozbor vody

Pravidelné a správne čistenie vodovodného potrubia chráni nielen zdravie, ale aj peňaženku. Spoločnosť COMPREX-WILSEKO štandardne čistí potrubia v objektoch každých päť rokov, respektíve po piatich rokoch používania. Potrubia v nových budovách by podľa normy STN 806–4 vždy po inštalácii a novej inštalácii alebo po inštalácii a úprave by mali byť prepláchnuté a dezinfikované. O dezinfekcii sa následne vystavuje protokol, ktorý sa spolu s protokolom o rozbore vody dodáva k stavebnému konaniu.

„Odporúčam, aby bytovky, rodinné domy, bytové komplexy, podnikateľské centrá dbali na to, aby bola pravidelne kontrolovaná voda. To znamená, aby si nechávali robiť komplexné rozbory vody, na ktoré náklady nie sú vysoké, pohybujú sa v stovkách eur. Čistenie vodovodných potrubí odporúčame robiť na základe výsledkov rozborov vody,“ dopĺňa Tomáš Sleziak.

Ako zistím, že mám zanesené potrubie, bez rozboru vody?

Dobrým ukazovateľom je napríklad tlak vody. Keď sa v potrubí nachádzajú mechanické nečistoty, tak tie postupne zmenšujú priemer potrubia. Potom začínajú domácnosti mať problémy s tlakom vody. Následne majú problém so zanášaním, znečistením a znehodnotením konečných spotrebičov – práčok, umývačiek riadu a vodovodných batérií. Najväčší problém je s nánosom – tzv. biofilmom, lebo sa v ňom nachádzajú baktérie, ktoré sa držia na zanesených stenách potrubí.

„Chceme byť cenovo dostupní pre majiteľov rodinných domov, ale aj pre veľkých zákazníkov, ako sú mestá, obce alebo priemyselné objekty ako nákupné centrá, továrne či elektrárne. Pri rodinných domoch sa priemerné náklady na čistenie potrubia pohybujú v stovkách eur. V prípade panelákov alebo bytových komplexov sa náklady pohybujú v tisíckach eur,“ prezrádza Tomáš Sleziak.

Zdroj: WILSEKO

Pozn.: * legionella – Legionella je rod patogénnych baktérií čeľade Legionellaceae spôsobujúci tzv. chorobu legionárov či miernejšiu pontiacku horúčku. Najviac infekcií spôsobuje druh Legionella pneumophila, ktorá postihuje hlavne dýchacie cesty. Legionella sa obyčajne vyskytuje a množí v usadeninách v teplovodných potrubiach, bojleroch a klimatizáciách. K nákaze dochádza vdýchnutím infikovaného aerosólu do pľúc. Zdroj: https://legionella.sk/

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: WILSEKO
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM