Správy

U. S. Steel Košice a odborári sa na novej kolektívnej zmluve nedohodli. Pomôže mediátor?

Košické oceliarne sa s odborármi na novej kolektívnej zmluve na nasledujúce štyri roky nedohodli. Posledný deň platnosti tej doterajšej bol utorok 30. jún.

Ilustračný obrázok k článku U. S. Steel Košice a odborári sa na novej kolektívnej zmluve nedohodli. Pomôže mediátor?
Foto: Eva Mikulová

Vyjednávaniu medzi odborármi a vedením podniku má pomôcť mediácia.

„Aj napriek 25 kolám vyjednávania sa nám s našimi odbormi nepodarilo dosiahnuť dohodu a informovali nás, že idú kontaktovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR so žiadosťou o pridelenie mediátora na vyriešenie našich rozdielnych stanovísk,“ uviedol hovorca spoločnosti U. S. Steel Ján Bača.

Podľa jeho slov je firma z rozhodnutia odborárov sklamaná, no bude plne spolupracovať so sprostredkovateľom na procese mediácie.

Kolektívna zmluva už neplatí

Ako hovorca oceliarní pripomenul, od stredy (1. 7.) už kolektívna zmluva z roku 2016 nebude platiť. „Avšak naďalej budeme plniť naše záväzky z kolektívnej zmluvy týkajúce sa odmeňovania dohodnutého v roku 2016. Fabrika zostáva v prevádzke a očakávame, že všetci zamestnanci budú pracovať tak ako obvykle,“ dodal Bača s tým, že odborárom dali niekoľko návrhov, ktoré podľa neho reflektovali súčasnú situáciu v ekonomike a oceliarstve v Európskej únii.

V košickom U. S. Steel sa začali rokovania predstaviteľov odborov a vedenia podniku o novej kolektívnej zmluve 22. januára. Platnosť kolektívnej zmluvy mala pôvodne vypršať 31. marca.

Následne sa dohodli na jej 30-dňovom predĺžení, neskôr ju predĺžili ešte do konca júna.

Medzitým odobrili dodatok, prostredníctvom ktorého mohli niektorí zamestnanci pri ukončení pracovného pomeru dohodou dostať jednorazovú mzdu do výšky 18-násobku priemernej mesačnej mzdy.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie