Rôzne

Úle sú umiestnené na streche magistrátu. Košice majú svoj prvý mestský med

Počet včiel symbolicky reprezentuje približne 250 000 Košičanov.

Ilustračný obrázok k článku Úle sú umiestnené na streche magistrátu. Košice majú svoj prvý mestský med
Zdroj: Facebook.com/Košice - Mesto Košice

Košice majú svoj prvý mestský med. Vytočených viac ako 50 kilogramov je úrodou štyroch včelstiev z úľov umiestnených na zelenej streche magistrátu. Počet včiel symbolicky reprezentuje približne 250 000 Košičanov.

Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke s tým, že med bude slúžiť aj na reprezentačné účely mesta ako dar pre hostí a oficiálne návštevy.

Primátor včelár

Keďže včely dokážu opeľovať kvitnúce rastliny do vzdialenosti dva a pol kilometra od úľa, z budovy magistrátu sa dostanú napríklad aj do Borovicového hája či do Myslavy. Ako uviedol primátor Jaroslav Polaček, s mestom uzavrel zmluvu o spolupráci, v ktorej vo vzťahu k mestu vystupuje ako riadne zaregistrovaný včelár. „Med je riadne zaevidovaný a patrí mestu Košice v zmysle zmluvy. Nájom za umiestnenie úľov na streche neplatím, pretože odplatou je práve med, ktorý včely vyprodukujú,“ vysvetlil.

Dostatok potravy

So starostlivosťou o včelstvá a výrobou medu pomáhal aj včelár Juraj Mikula. „Včely našli v okolí magistrátu dostatok potravy najmä z agátov, líp, púpavy a kvietkov, ktoré pravidelne dosádza Správa mestskej zelene v Košiciach. Navyše, v okolí úľov sa nepoužívajú pesticídy, čo sa rovnako podpíše pod vysokú akosť medu,“ vysvetlil.

Na zelenej streche magistrátu, ktorá vznikla v rámci revitalizácie budovy, sú úle od polovice apríla. Magistrát tým chce podporiť chov včiel v meste a poukázať na ich dôležitosť pre život.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM