Eva Mikulová Rôzne

Unikátna prehliadka v historickom centre ukáže 100 rokov módy na košickom korze

Ako sa korzovalo na Hlavnej za prvej republiky a kam chodili dámy pre inšpiráciu? Uvidíte na módnej prehliadke Chic ulica - 100 rokov módy na Košickom korze.

Ilustračný obrázok k článku Unikátna prehliadka v historickom centre ukáže 100 rokov módy na košickom korze
30
Galéria

Módnu prehliadku, ktorá priamo na ulici v historickom centre ukáže, ako sa móda a účesy prispôsobovali dejinám, pripravila Mestská časť Staré Mesto v spolupráci s kurátorkou módy Miloslavou Hriadeľovou.

Prierez módy na ulici

„Ak vás móda naozaj zaujíma a chcete sa nielen pobaviť, ale aj veľa dozvedieť, 16. mája o 18. hodine určite nesmiete chýbať. Trasa prehliadky sa začína na Hlavnej 93 a v kulisách nádherných historických budov košického centra uvidíte, odkiaľ prichádzali trendy a čo dokázali naše vynaliezavé prababičky, aby mali šmrnc,“ pozýva na M. Hriadeľová.

Prehliadka sa v prípade dažďa uskutoční v zastrešenom dvore na Hlavnej ulici 93.

Priamo na košickom korze uvidíte nielen prvorepublikové modely, ale aj 50.-te roky, keď boli Košičanky očarené Diorovým „new lookom“, za čím si išli dievčatá nohy polámať v 60.-tych rokoch, kedy sme začali nosiť walkmany, či kedy sa na korze objavil prvý skateboard a „mrkváče“.

Hokejový vplyv

Veľkú zásluhu na šírení trendov mali košickí hokejisti. Bola to zlatá éra. V roku 1985 na majstrovstvách sveta v Prahe sme získali zlato a o medaily sa pričinili Igor Liba, Vincent Lukáč a Dušan Pašek. V prvej polovici 80. rokov patrila útočná formácia Lukáč – Rusnák – Liba k najlepším v Európe.

A klub VSŽ Košice bol v dvoch sezónach majstrom Československa. A boli to práve bratia Lukáčovci, ktorí zásobovali mesto platňami a módnymi vychytávkami. Zaspomínať si na retro osemdesiate príde aj Vinco Lukáč.

„História Košíc ma fascinuje, je mojim koníčkom a aj preto som ako starosta veľmi rád, že môžeme všetkým Košičanom, ale aj hokejovým fanúšikom, ktorí prídu na svetový šampionát naservírovať zaujímavý výlet do minulosti módy. Teším sa aj z toho, že záver prehliadky bude patriť súčasným, mladým módnym návrhárom, ktorí nám ukážu, ako vnímajú svet módy a kam sa bude podľa nich uberať,“ dodáva starosta MČ Staré Mesto Igor Petrovčik.

Väčšinu modelov zostavila kurátorka z odevných kúskov Vintage shopu, ale uvidíte aj mnohé originály. Napríklad aj klobúky Eleonóry Gaškovej, ktoré vytvára na formách svojej babičky Eleny Budešovej, ktorá si v roku 1942 ako 18-ročná otvorila na Alžbetinej ulici salón Icka.

Módnou evolúciou vás prevedie moderátor a legendárny dídžej Tibor Apa Egry, ktorý formoval hudobný život v meste od začiatku 80.-tych rokov.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie