Rôzne

Univerzitná nemocnica stavila na prevenciu: Lekári vám zdarma vyšetria vaše znamienka

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) sa aj v tomto roku aktívne zapojí do preventívnej akcie pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, ktorý pripadne na štvrtok. Počas tohto dňa môže verejnosť navštíviť odborníka a nechať si preventívne vyšetriť materské znamienka.

Ilustračný obrázok k článku Univerzitná nemocnica stavila na prevenciu:  Lekári vám zdarma vyšetria vaše znamienka
Zdroj: TASR

Každý, kto pristupuje k svoju zdraviu zodpovedne, môže 15. mája podstúpiť preventívne vyšetrenie v priestoroch Kliniky dermatovenerológie UNLP Košice, pracovisko Trieda SNP 1, v ambulancii na 8. poschodí lôžkového monobloku v čase od 09:00 do 13.00 hodiny bez výmenného lístka od obvodného lekára a zadarmo," uviedla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová, ktorá dodala, že súčasťou vyšetrenia budú konzultácie a v prípade nálezu aj návrh terapeutického postupu.

Upozornenie odborníka

Cieľom preventívno-osvetového projektu, do ktorého sa každoročne zapája vyše 30 európskych krajín, vrátane Slovenska, je zvýšenie informovanosti populácie o možnom nebezpečenstve materských znamienok, slnečného žiarenia a zdôraznenie významu, a postavenia dermatovenerológov ako lekárov najviac vzdelaných v tejto oblasti.

Primár Kliniky dermatovenerológie UNLP Tomáš Kampe upozornil, že práve prílišné slnenie, návšteva solárií a prípadne aj mechanické poranenia kožných znamienok môžu spôsobiť najzhubnejší kožný nádor – melanóm: „Opatrnosti pri opaľovaní nikdy nie je dosť a podceňovať netreba ani príležitostnú kontrolu kožných znamienok.“

Melanómy predstavujú asi 3% všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. „Opatrní by mali byť najmä ľudia s bledým typom kože, či mnohopočetnými znamienkami a osoby, u ktorých sa rakovina kože vyskytla v rodine,“ varuje primár Kampe. Vyššiemu riziku vzniku rakoviny kože, ktorá každoročne postihuje milióny ľudí na celom svete, podliehajú aj ľudia, ktorí sa vystavujú nadmernému slnečnému žiareniu.

Zhubných kožných nádorov pribúda

„Včasná diagnostika, účinná a cielená liečba umožňujú znižovať riziko a počet úmrtí na toto ochorenie. Prevencia melanómu spočíva najmä v pravidelných dermatologických prehliadkach, ktoré by nemali zanedbávať najmä rizikové skupiny ľudí, ktorí sú vystavení slnečnému žiareniu napríklad počas športu, alebo ktorí sa dlhodobejšie zdržiavajú na slnku počas práce,“ pripojila hovorkyňa. Zhubných kožných nádorov neuveriteľne pribúda a čo je horšie, rakovina kože sa presúva z vyšších vekových skupín medzi mladších, a dnes neobchádza dokonca ani dvadsaťročných.

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné druhy kožných nádorov patria bazalióm, spinocelulárny karcinóm a malígny melanóm, pričom práve ten patrí medzi najzhubnejšie nádory. „K podozrivým zmenám materských znamienok, ktoré môžu upozorniť na zhubný proces, patrí najmä akákoľvek náhla zmena veľkosti, farby, tvaru, štruktúry, vznik asymetrie, svrbenie, bolesť, zápal, mokvanie, prípadne krvácanie znamienka. V takomto prípade je potrebné bezodkladne vyhľadať dermatovenero­lóga,“ dodal Kampe.

Samotné vyšetrenie nie je bolestivé. Dobrým pomocníkom je, okrem skúseností odborníka, aj digitálny dermatoskop. Špeciálna kamera zosníma znamienko a zväčšenina na obrazovke počítača uľahčí lekárovi zistiť, či predstavuje pre svojho nositeľa riziko.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM