Správy

Univerzitu bez hraníc tento rok absolvuje 36 detí, FOTO

V týchto dňoch sa v priestoroch školy koná už desiaty ročník tzv. detskej univerzity.

Ilustračný obrázok k článku Univerzitu bez hraníc tento rok absolvuje 36 detí, FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Univerzita bez hraníc zahŕňa interaktívne prednášky vysokoškolských pedagógov piatich fakúlt UPJŠ a univerzitných pracovísk, praktické ukážky aj experimenty.

Žiakom 5. a 6. ročníkov základných škôl priblížiť akademický svet hravou formou a vzbudiť ich záujem o nové poznatky. Na programe sa pravidelne zúčastňujú aj deti zo sociálne vylúčených vrstiev, respektíve z centier pre deti a rodinu.

„Univerzita bez hraníc je úspešný projekt, niektoré deti sa do neho zapájajú aj viackrát. Máme tu päť až šesť účastníkov, ktorí sa zapojili aj po minulé roky,“ povedal hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan.

Ako dodal, v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu počet účastníkov detskej univerzity oproti iným rokom klesol. Vlani ich bolo okolo 80.

V celotýždňovom programe, ktorý sa začal v pondelok (27.7.), sa budú venovať napríklad aj nástrahám internetu, chémii v kuchyni či dabingu v krajine zázrakov. Naplánované sú tiež aktivity v rámci Botanickej záhrady UPJŠ.

Na lekárskej fakulte v utorok pre žiakov pripravili šesť stanovíšť. Podľa slov hovorkyne fakulty Jaroslavy Oravcovej sa deti učili ošetrovať rany či poskytovať prvú pomoc. Dozvedeli sa niečo aj o význame glukózy v ľudskom tele, ale aj o baktériách a vírusoch, čo je v súčasnosti veľmi aktuálna téma.

Detských absolventov tohtoročnej Univerzity bez hraníc čaká v piatok (31.7.) slávnostná promócia.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie