Lenka Fedorová Rôzne

UNLP v Košiciach: Za nárastom výskytu respiračných ochorení je aj smog

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach zaznamenala v týchto dňoch nárast výskytu respiračných ochorení. Situácia je v súčasnosti priaznivá už na celom území krajiny.

Ilustračný obrázok k článku UNLP v Košiciach: Za nárastom výskytu respiračných ochorení je aj smog
Zdroj: TASR

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach zaznamenala v týchto dňoch nárast výskytu respiračných ochorení. Dôvodom je okrem zimy, kedy je zvýšený počet pacientov s týmto ochorením i smog, ktorý sa tam v uplynulých dňoch vyskytol.

„V ostatnom období evidujeme vyšší počet pacientov s chronickým ochorením pľúc ako asthma bronchiale alebo chronická obštrukčná choroba pľúc, u ktorých dochádza k významnému akútnemu zhoršeniu základného ochorenia. Toto zhoršenie je často sprevádzané koincidenciou infektu, či už bakteriálneho, alebo vírusového,“ uviedla hovorkyňa UNLP v Košiciach Ivana Stašková.

Komplikované a ťažšie stavy museli podľa jej slov hospitalizovať. „Na klinike pracujú dve príjmové a konziliárne ambulancie tak, aby bolo možné zvládnuť nárast pacientov,“ spresnila Stašková.

„Zdravým osobám odporúčame vyhýbať sa miestam s vyšším výskytom smogu. U chronicky chorých ľudí je to potreba trvalého užívania indikovaných liekov, u akútne zhoršených je nevyhnutné zvýšenie dávky alebo doplnenie ďalšej účinnej terapie,“ dodala hovorkyňa nemocnice.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v nedeľu (29.1.) upozornil verejnosť na nepriaznivú smogovú situáciu v Košiciach, Ružomberku, Martine a Žiline. Vydal signál „upozornenie“ – prvý stupeň smogovej situácie, keďže nameral prekročenie prahu koncentrácie častíc dva po sebe nasledujúce dni.

Situácia je v súčasnosti priaznivá už na celom území krajiny. Koncentrácia prachových častíc PM10 v ovzduší nikde neprekračuje limitné hodnoty.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM