Rôzne

Už si môžete požičať bicykle ako v mnohých mestách na svete. Spustili bikesharing

Systém požičiavania bicyklov, tzv. bikesharing, spustili v piatok už aj v Košiciach. Operátor v komerčnej prevádzke plánuje nasadiť celkovo 1000 bicyklov.

Ilustračný obrázok k článku Už si môžete požičať bicykle ako v mnohých mestách na svete. Spustili bikesharing
6
Galéria
Foto: Eva Mikulová

Špeciálny systém umožňuje ich požičanie a vrátenie aj mimo odporúčaných stanovíšť.

Systém ovládaný mobilom

Košický bikesharing pod názvom Verejný bicykel je plne ovládateľný cez aplikáciu v mobilnom telefóne, poplatok je vo forme paušálu, a to pre občasných používateľov s minútovou tarifikáciou, ale aj na celý mesiac alebo sezónu, kde je v cene hodina jazdy za deň.

Aktuálne je do systému prihlásených 350 bicyklov, časť z nich ostáva v depe ako záloha. Približne o mesiac má podľa firmy pribudnúť ďalších 350 kusov a v lete má celkový počet dosiahnuť tisícku.

„Verejný bicykel má slúžiť najmä na každodenné cesty do práce a za zábavou, aj pre návštevníkov mesta,“ uviedol generálny riaditeľ Antik Telecom Igor Kolla. „Bikesharing alebo požičiavanie bicyklov sme sa rozhodli zaviesť aj ako výraz vďaky mestu, v ktorom sme začali podnikať pred takmer 30 rokmi, a mienime ho rozšíriť aj do ostatných lokalít, kde poskytujeme svoje služby, čo je dnes 30 slovenských miest,“ dodal.

Kde nechať bicykel?

Bicykle majú robustnú konštrukciu, sú vybavené bezpečnostným systémom pre satelitné sledovanie ich polohy, plnými pneumatikami, ktoré nie je možné prepichnúť, a sedadlom, ktoré je nastaviteľné, ale nevyberateľné. Solárny panel napája dátový modem určený pre komunikáciu s centrálou.

Po registrácii a nabití kreditu cez aplikáciu používateľ naskenuje QR kód bicykla, pričom sa mu automaticky uvoľní zámok zadného kolesa. Po skončení jazdy rukou zámok uzavrie, potvrdenie ukončenia mu oznámi aplikácia.

Bicykle majú len odporúčané miesta, kde ich bude prevádzkovateľ zhromažďovať podľa potreby. Sú vyznačené v aplikácii i priamo v teréne. Užívateľ však môže nechať bicykel aj inde na vhodnom verejne dostupnom mieste na území mesta tak, aby nezavadzal na chodníku, prípadne nespadol na vozovku alebo nepoškodzoval ze­leň.

Mesto sa na tomto projekte finančne nepodieľa, myšlienku bikesharingu podľa viceprimátora Marcela Gibódu však podporuje. V roku 2017 mesto schválilo prenájom pozemkov pre stanovištia požičovne bicyklov v plánovanom projekte Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) s využitím eurofondov, k realizácii však dosiaľ nedošlo.

Bikesharing v KE
6
Galéria
Foto: Eva Mikulová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM