Správy Samospráva

V Košiciach je odhadom takmer 6000 utečencov z Ukrajiny: Mesto hovorí o PROBLÉME

Od vypuknutia vojny na Ukrajine (24. 2.) prešlo cez Košice viac ako 100-tisíc utečencov. V súčasnosti je ich v meste odhadom 5500 až 6000.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach je odhadom takmer 6000 utečencov z Ukrajiny: Mesto hovorí o PROBLÉME
Zdroj: TASR/František Iván

Mesto vidí problém v súvislosti s ich dlhodobým zamestnávaním, očakáva, že častejšie sa bude stretávať aj s potrebou dlhodobého ubytovania. Vyplýva to zo správy o vývoji situácie s utečeneckou vlnou z Ukrajiny, ktorú odobrilo košické mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom štvrtkovom rokovaní.

Tisíce ľudí

Služby Centra prvého kontaktu (CPK) pri kúpalisku Červená hviezda využilo viac ako 40-tisíc ľudí, zaevidovali tu takmer 10-tisíc núdzových prenocovaní.

Počet núdzových prenocovaní v ubytovacích kapacitách mesta dosiahol viac ako 8200. Ku koncu mája evidovali 4013 utečencov s dočasným útočiskom na území Košíc.

„Spoločnou činnosťou tímu ľudí, ktorí sa starajú o utečencov z Ukrajiny, sa podarilo zabezpečiť dary, humanitárnu a inú pomoc v hodnote približne 500-tisíc eur. Všetko sú to veci, ktoré ušetrili mestské a zároveň štátne prostriedky a napomohli zlepšeniu celkovej situácie utečencov v Košiciach,“ uvádza sa v správe.

Od 26. februára do 14. marca preplatil okresný úrad mestu Košice vzniknuté náklady v celkovej výške 70 560 eur. Išlo o náklady súvisiace so zabezpečením spotrebného materiálu ako hygienické potreby, lôžka, stravovanie, ubytovanie či doprava. V súčasnosti mesto pripravuje vyúčtovanie ďalších výdavkov v súvislosti s prácami počas mimoriadnej situácie spôsobenej hromadným prílevom utečencov z Ukrajiny. Za obdobie od 15. marca do 30. apríla ide o výdavky v celkovej výške približne 200-tisíc eur.

Nerozhodnosť Ukrajincov

Mesto vníma nerozhodnosť niektorých Ukrajincov zaviazať sa k práci na dlhšie obdobie, keďže stále dúfajú, že sa im podarí vrátiť čoskoro domov.

„So zreteľom na situáciu na Ukrajine bude tento problém pravdepodobne ustupovať do úzadia, pretože sa bude zvyšovať pomer utečencov, ktorí sa reálne nemajú kam vrátiť,“ píše sa v uvedenej správe.

Upozorňuje tiež na dátum 30. jún. Za prelomový ho považuje najmä preto, že je avizované ukončenie ubytovania pre utečencov v internátoch Košického samosprávneho kraja, ale aj v súvislosti s poskytovaním príspevku na ubytovanie.

Foto: archív, TASR

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM