Aktualizované Správy

V Košiciach, kde sa druhé kolo nemuselo konať, je záujem o testovanie veľký, VIDEO

Všetky okresné mestá Košického kraja, kde sa tento víkend realizuje druhé kolo celoplošného testovania na nový koronavírus, v sobotu ráno otvorili.

Zdroj: TASR

Dlhé rady

Mesto Košice v sobotu eviduje pomerne veľký záujem o bezplatné testovanie antigénovými testami na ochorenie COVID-19. Pre TASR to uviedol hovorca magistrátu Vladimír Fabian.

Tri odberné miesta zriadili na svojom území napriek tomu, že druhé kolo celoplošného testovania na nový koronavírus sa na jeho území nemuselo konať.

„Najväčší záujem bol ráno na parkovisku pri magistráte. Ľudia stáli v dlhom rade. Na ostatných miestach bolo čakanie trošku menšie. Čakacie doby sa pohybovali od jednej hodiny v mestskej časti (MČ) Nad jazerom až po vyše dve hodiny na magistráte,“ povedal s tým, že niekoľko ľudí čakalo v rade ešte pred otvorením odberných miest. Situácia podľa neho nie je porovnateľná s minulou sobotou (31. 10.).

„Ľudí na testovanie chodí menej a takisto je aj menej odberných miest,“ doplnil Fabian.

Mesto očakávalo záujem, keďže v uplynulých dňoch evidovali desiatky žiadostí o zriadenie odberných miest. Ich počet zatiaľ neplánujú navýšiť.

„Všetky sú nákladovo v réžii mesta. To zabezpečuje aj zdravotnícky personál aj administratívnych pracovníkov,“ dodal. Magistrát informoval, že odberné miesta zradili, pretože chceli vyjsť v ústrety tým, ktorí sa z rôznych dôvodov potrebujú otestovať a ísť do tzv. červeného okresu.

Zo zverejneného zoznamu odberných miest vyplýva, že na východnom Slovensku sú Košice jedinou samosprávou z tzv. zelených okresov, kde sa testovanie koná aj tento víkend. Aktuálne sa tak na východe netestuje len v okresoch Košice-okolie, Rožňava a Trebišov.

V Košiciach záujemcov testujú v MČ Nad Jazerom vo Výmenníku Važecká a na parkovisku pri obchodnom centre na ulici Napájadlá 1/D. Tretie odberné miesto je v MČ Západ na parkovisku pri magistráte.

Testujú aj okresy

V kraji sa druhé kolo koná v okresoch Gelnica, Spišská Nová Ves, Sobrance a Michalovce.

V Gelnici je k dispozícii šesť odberných miest. „Všade čaká tak desať až 15 ľudí v rade,“ povedal primátor mesta Dušan Tomaško s tým, že oproti prvému dňu minulotýždňového testovania sú rady približne o tretinu menšie.

Občanom aj minulý víkend odporúčali, aby na testovanie chodili podľa určeného zoznamu zostaveného podľa začiatočných písmen priezvisk. Nie všetci odporúčaný harmonogram dodržiavajú.

Podiel pozitívne testovaných občanov v okrese Gelnica dosiahol v prvom kole 0,71 percenta, čím stanovenú hranicu pre druhé kolo prekročili o 0,01 percenta. Tomaško odhaduje, že prvé testovanie stálo samosprávu od 10-tisíc eur do 15-tisíc eur.

„Z okresného úradu máme nové informácie, ktoré sme doteraz nemali – malo by byť preplatené aj občerstvenie a pitný režim. Ja som predtým vravel, že nemám nič proti druhému testovaniu, len nech nám zaplatia všetky náklady, ktoré samospráva má a my to v pohode s Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom zdravotníctva SR a Ministerstvom obrany SR zvládneme,“ dodal.

V Spišskej Novej Vsi je k dispozícii 27 odberných miest. V Michalovciach je ich 28 a v Sobranciach päť. „Testovanie začalo bez dlhých radov, čaká v nich zopár ľudí,“ povedal pre TASR primátor Pavol Džurina.

V Košiciach testujú cez víkend na troch odberných miestach
5
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: TASR

Kam do mesta

Najčítanejšie