Správy

V Košiciach pribúdajú nehody s chodcami. Na kritické miesta dohliadnu policajti

Mesto Košice spolupracuje s políciou s cieľom zvýšiť bezpečnosť chodcov.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach pribúdajú nehody s chodcami. Na kritické miesta dohliadnu policajti
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Štátni a mestskí policajti v Košiciach budú spolupracovať pri dohľade nad bezpečnosťou chodcov, a to najmä v okolí takzvaných inteligentných priechodov pre chodcov. Dôvodom je zvýšený počet dopravných nehôd s ich účasťou. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Lenka Ivanová.

Dohľad polície

Policajti sa zamerajú na dodržiavanie povinností vodiča vo vzťahu k chodcom, ale aj na disciplinovanosť, ohľaduplnosť a vzájomný rešpekt vodičov a chodcov. Dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky budú vykonávať v dňoch a v časoch, kedy dochádza najčastejšie k dopravným nehodám s následkami na živote a zdraví, teda najmä v skorších ranných hodinách, za súmraku, a tiež v nočných hodinách cez víkendy.

K zvýšeniu bezpečnosti prispelo aj mesto, a to inteligentnými priechodmi, ktoré sa rozsvietia po vstupe chodca. Lokality pre ich umiestnenie vyberalo mesto v spolupráci s mestskými časťami a krajským dopravným inšpektorátom.

„Napriek tomu, že nové, inteligentné priechody sú dokončené, sekundárnym cieľom je aj prevencia a osveta, preto sme sa s vedením mestskej a štátnej polície dohodli na spoločnej akcii, pri ktorej budeme monitorovať práve dodržiavanie predpisov na týchto kritických miestach,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček po spoločnom stretnutí s riaditeľom KR PZ v Košiciach Radoslavom Fedorom.

Viac nehôd

KR PZ víta krok správcu komunikácie k zvýšeniu bezpečnosti na cestách. „Vďaka spolupráci s mestom Košice je možné zvýšiť bezpečnosť chodcov – najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Pevne verím, že vzájomnou spoluprácou oboch zložiek bude pohyb po cestách bezpečnejší,“ povedal Fedor.

Na cestách Košického kraja od začiatku roka vyhasol život jedného chodca, štyria sa zranili ťažko a traja utrpeli ľahké zranenia. Dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu zavinili dvaja chodci. Počas uplynulého týždňa došlo na cestách v tomto kraji k štyrom dopravným nehodám s účasťou chodca, z toho tri boli v Košiciach a jedna v Spišskonovoveskom okrese.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM