Eliška Šándorová Správy Samospráva

V Košiciach začali s výstavbou Národného tenisového centra. Primátor Polaček OKAMŽITE koná!

V Košiciach začali s výstavbou Národného tenisového centra. Po tejto správe, ktorú zverejnil Slovenský tenisový zväz, ostal v šoku aj košický magistrát.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach začali s výstavbou Národného tenisového centra. Primátor Polaček OKAMŽITE koná!
3
Galéria
Zdroj: Slovenský tenisový zväz

„Pre slovenský tenis je začiatok výstavby NTC v Košiciach historická chvíľa. Dnes sa začalo s výstavbou inžinierskych sietí na Popradskej ulici na mieste, kde bol v minulosti futbalový štadión. Súčasťou projektu bude tréningová tenisová hala so štyrmi hardovými dvorcami, bedmintonová hala s ôsmimi kurtmi, šesťpoodlažná prevádzková budova so šatňami a fitnesscentrom i vonkajšie tenisové kurty so štyrmi dvorcami,“ povedal generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška.

Po tejto informácii, ktorú vo štvrtok 20. júna zverejnila Tlačová agentúra SR, sa okamžite ohradilo Mesto Košice, keďže ešte niekoľko hodín predtým samospráva riešila, kde NTC vôbec bude stáť. Magistrát akúkoľvek výstavbu dementoval a neskôr poskytol vlastné stanovisko.

Zmarená investícia?

Na nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov v súvislosti so stavbou Národného tenisového centra (NTC) Košice upozornil v liste primátor Jaroslav Polaček, poukázal na možnosť zmarenia celej investície.

Reagoval tak na štvrtkový začiatok stavebných prác v lokalite Popradskej ulice, ktorú mesto nepovažuje za vhodnú. List adresoval spoločnosti NTC Košice, v ktorej má 51 percent akcií Slovenský tenisový zväz (STZ), zvyšok patrí mestu.

Upozornenie okrem iného zdôvodnil aj tým, že nie je vydané stavebné povolenie na hlavnú stavbu a stavebné povolenie pre miestne a účelové komunikácie.

„Zároveň poukazujeme na skutočnosť, že do dnešného dňa nemá spoločnosť NTC Košice preukázateľne zabezpečené finančné krytie projektu výstavby hlavnej stavby NTC Košice,“ uvádza sa v liste tým, že mesto preto spoločnosti odporúča zvážiť ďalšie pokračovanie stavebnej činnosti. Začiatok prác bol podľa jeho znenia zistený obhliadkou na základe podnetu občana.

STZ o výstavbe NTC v Košiciach informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave. Generálny sekretár zväzu Igor Moška uviedol, že pre slovenský tenis je začiatok výstavby NTC v Košiciach historická chvíľa.

Spresnil, že sa spustila výstavba inžinierskych sietí na pozemku, ktorý v roku 2017 mesto vybralo, pričom bolo vydané platné územné rozhodnutie. „Po zmene primátora nám však zastavili stavebné konanie. Voči tomuto rozhodnutiu sa STZ odvolal a 24. mája nám dal Okresný úrad mesta Košice za pravdu. Rozhodol, že pozastavenie bolo nezákonné,“ dodal.

Chaos okolo lokality

Mesto ponúklo STZ tri náhradné lokality – Aničku, Hornád a lokalitu Myslavská v katastri Luník IX. „Dali sme ich posúdiť expertom, všetky tri boli zaťažené problémami,“ uviedol Moška.

Poslanci košického mestského zastupiteľstva (MsZ) na svojom stredajšom (19. 6.) rokovaní uprednostnili tretiu alternatívu, teda lokalitu Podjavorinská – Myslavská cesta.

Podľa súčasného vedenia mesta projekt v lokalite na Popradskej ulici nie je pripravený na to, aby slúžil občanom. Vlani v septembri svoju nespokojnosť s výberom prejavili aj desiatky obyvateľov žijúcich v jej blízkosti. Tvrdili, že sa tým zhorší napríklad dopravná situácia a zvýši sa hlučnosť či prašnosť. STZ argumentoval, že projekt lokalitu pozdvihne. Vtedajšie vedenie mesta sa vyjadrilo, že obavám obyvateľov nerozumie.

„Presun by bol časovo i finančne náročný. Nechceme stratiť ďalšie dva roky. Do troch mesiacov dostaneme veľké stavebné povolenie a v roku 2022 by sme mohli v košickom NTC slávnostne prestrihnúť pásku,“ povedal vo štvrtok Moška.

Výstavba NTC mala stáť pôvodne 15 miliónov eur. Na základe memoranda mala 60 percent finančného krytia zabezpečiť vláda a po 20 percent STZ aj mesto Košice. Celkové náklady na výstavbu sa zvýšili na sumu takmer 30 miliónov eur.

Spôsobilo to pretransformovanie centrálneho tenisového dvorca na multifunkčnú arénu pre 5000 divákov s dvoma tréningovými halami, vhodnú na využitie počas letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) 2021, na podujatia v iných športoch či na rôzne kultúrne podujatia. Košice sa organizácie tejto mládežníckej olympiády v marci napokon vzdali.

Primátor Polaček sa tento týždeň vyjadril, že mesto má naďalej eminentný záujem na tom, aby tenisové centrum v Košiciach postavilo, stále však nesúhlasí s projektom na Popradskej ulici.

Ilustračné foto: STZ

Vizualizácia NTC
3
Galéria
Zdroj: Slovenský tenisový zväz
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie