Rôzne

V Košiciach zomrel známy muzikant a skladateľ Miloslav Mojžiš (+61)

Vo veku nedožitých 61 rokov zomrel v stredu 29. mája po ťažkej chorobe hudobník, skladateľ, producent, scenárista a spisovateľ Miloslav Mojžiš.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach zomrel známy muzikant a skladateľ Miloslav Mojžiš (+61)
Zdroj: Natália Novotná

Bol autorom množstva diel – piatich opier, štyroch oratórií, viac ako 20 muzikálov, ôsmich kníh, scénickej hudby, scenárov, hudobných produkcií i zvučiek pre športové podujatia či televízne relácie. Za košické Divadlo hudby, ktoré Mojžiš založil a viedol, informovala Natália Novotná.

Miloslav „Miňo“ Mojžiš bol rodákom z Banskej Bystrice, ako 16-ročný sa prisťahoval do Košíc, kde založil skupinu Afect, potom legendárny Exact a Magic Orchestra. Bol mimoriadne aktívny aj v organizovaní kultúrneho života v Košiciach.

Založil Festival stredoškolských skupín a Košický hudobný maratón. V roku 1982 pripravil v adaptácii pre košické Divadlo pod kupolou kultový muzikál Cyrano z predmestia. V roku 1993 ho uviedol v Štátnom divadle Košice a do tretice v roku 2017 v košickej Kunsthalle.

Mojžiš spolupracoval s interpretmi rôznych hudobných štýlov. Ako hosťujúci hudobník účinkoval aj v skupine Prúdy, v roku 1996 sa ako klávesista podieľal na albume Pavla Hammela Život Je… Košické Štátne divadlo v roku 2005 uviedlo jeho muzikál pre deti Maťko a Kubko.

Divadlo hudby, ktoré bolo jeho srdcovou záležitosťou, uviedlo za desať rokov takmer 20 jeho muzikálov. Posledným bol Asterix a voľba starostu, ktorý mal premiéru v januári tohto roku.

Posledná rozlúčka s Miloslavom Mojžišom bude v pondelok 3. júna o 14.00 h na Verejnom cintoríne v Košiciach.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM