Správy

V košickej nemocnici PRIBÚDAJÚ pacienti s covidom. Hlásia aj jedno úmrtie

Aký je pomer očkovaných a neočkovaných pacientov?

Ilustračný obrázok k článku V košickej nemocnici PRIBÚDAJÚ pacienti s covidom. Hlásia aj jedno úmrtie
Zdroj: UNLP

V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) postupne stúpa počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. V piatok (3. 9.) zaznamenali aj úmrtie pacienta s týmto ochorením. Väčšina súčasných pacientov nebola očkovaná.

Jeden pacient zomrel

Informovala o tom v pondelok (6. 9.) hovorkyňa nemocnice Monika Krišková. V mesiacoch jún a júl boli v UNLP hospitalizovaní dvaja až štyria pacienti s COVID-19.

„Mierne sa ich počet začal zvyšovať v auguste, teraz v septembri máme hospitalizovaných už 27 pacientov s ochorením COVID-19 a v piatok sme zaznamenali aj prvé úmrtie. Vidíme, ako sa situácia začína meniť, podobá sa na minulú jeseň, akurát s mesačným predstihom, pretože podobný počet pacientov sme mali v októbri 2020,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Ján Slávik.

Pripravujú lôžka

Na klinike infektológie a cestovnej medicíny je umiestnených 18 pacientov. V súvislosti s epidemiologickou situáciou však v UNLP cez víkend realizovali znovu reprofilizáciu pracovísk. Po troch mesiacoch pre covidových pacientov museli opäť otvoriť pavilón kliniky pneumológie a ftizeológie v areáli na Rastislavovej u­lici.

„V súčasnosti je tu hospitalizovaných päť pacientov. Po dlhšom čase máme aj covidových pacientov vo vážnom stave, štyria sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), ďalší štyria pacienti zase potrebujú podporu vysokoprietokového kyslíka," dodal Slávik.

Boli očkovaní?

Jeden z kriticky chorých pacientov je vo veku 50 až 60 rokov, ostatní majú nad 60 rokov. „Sledujeme, ako situácia začína kopírovať minuloročný vývoj. Všetci pacienti, ktorých sme prijali na naše oddeleni (OAIM), boli nezaočkovaní. Som presvedčený, že keby sa nechali očkovať, nemuseli mať taký vážny priebeh ochorenia COVID-19,“ konštatoval primár OAIM Ján Michlík.

Medzi súčasnými 27 pacientami sú dvaja, ktorí boli zaočkovaní len prvou dávkou a jedna osoba s plnou vakcináciou. Všetci ostatní pacienti neboli očkovaní proti COVID-19. ***„V UNLP sme doposiaľ podali takmer 97.000 dávok vakcín, je to najlepšia cesta, ako chrániť svoje zdravie a zdravie svojich blízkych,“ uviedol generálny riaditeľ.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM