Webnoviny - Rôzne

V košickej ZOO pokrstili mladé opičky

Tamarínov symbolicky krstili herci prešovského divadla manželia Kveta a Jozef Stražanovci spolu s riaditeľom ZOO Erichom Kočnerom

Na slávnostný symbolický krst dvoch mláďat tamarína pinčieho sa popoludní do košickej zoologickej záhrady prišla pozrieť asi stovka detí. Košice, 15. september 2010. Foto: SITA/Marián Angelovič KOŠICE 15. septembra (WEBNOVINY) – Zoologická záhrada v Košiciach sa pripravila dnes slávnostný symbolický krst dvojčiat tamarína pinčieho. Dvojmesačné pazúrikaté opičky symbolicky pokrstili manželia Kveta a Jozef Stražanovci menami Magdaléna a Atrato. Na podujatie sa prišlo dnes popoludní pozrieť okolo sto detí. Súčasťou programu bola aj prezentácia výcviku dravých vtákov zo sokoliarska skupina sv. Bavona z Banskej Štiavnice.

Domovinou tamarínov sú dažďové pralesy Južnej Ameriky. Do Košíc prišli v roku 2001. Samček Maťo zo ZOO Ústí nad Labem a jeho partnerka sa narodila v ZOO Olomouc. Spolu založili rodinu, ktorá má dnes už sedem členov. „O najmladších potomkov sa stará celá rodina, najmä však otec a starší súrodenci. Najdôležitejšou úlohou matky je kojenie a očista,“ povedal riaditeľ košickej zoologickej záhrady Erich Kočner.

Doložil, že mláďatá sú zaradené do európskeho programu a neskôr budú premiestnené do zoologickej záhrady v Dánsku. Tamaríny pinčie patria k ohrozeným druhom náročným na chov. Sú to malé tvory a hoci sú ochlpené, aby boli zdravé, potrebujú trvalú teplotu 24 stupňov, ak je nižšia prechladnú a začnú kýchať.

Z pohľadu stravovania patria k labužníkom. V ich jedálničku nechýbajú okrem drobného hmyzu ako sú cvrčky, sarančatá, háďatká, napríklad aj jogurty, detská výživa, ovocie, piškóty, rôzne kašičky s prímesou tvarohu, niektoré nepohrdnú ani rôznymi orieškami.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM