V košickej zoo sa od začiatku roka narodilo vyše 120 mláďat. Vychutnajte si rozkošné FOTKY
Najviac prírastkov zaznamenali na úseku vtákov.
V košickej zoologickej záhrade sa od začiatku tohto roka narodilo viac ako 120 mláďat. Najviac prírastkov zaznamenali na úseku vtákov, kde sa prvýkrát v histórii zoo vyliahli husi vrchovské a uškáne biele tibetské, k nemenej zaujímavým však patria aj výry skalné, ary horské, ale aj tučniaky. Informovala o tom vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu košickej zoo Eva Malešová.
Starajú sa o plameniaka
„Opätovne sa nám podarilo rozmnožiť plameniaky ružové. Nateraz ide o jedno mláďa, ktoré umelo odchovávame. K takýmto krokom pristupujeme iba výnimočne. V tomto prípade to bolo na popud chovateľov, ktorí pozorovali samicu bez záujmu o znášku,“ vysvetlil hlavný zoológ Patrik Pastorek.
V súčasnosti je mláďa v starostlivosti ošetrovateľov, ktorí mu zabezpečujú pravidelný prísun špeciálnej kašovitej potravy. Asi po šiestich týždňoch sa mláďa postupne zoznámi s 20-členným kŕdľom, ktorý pozostáva z troch druhov.
Doteraz sa v zoo podarilo odchovať mláďatá plameniaka červeného a ružového. Vzrastom nižšie a zatiaľ mladé plameniaky čilské čakajú na svoju príležitosť.
Po troch rokoch
Po troch rokoch sa v zoo opäť narodil urzon stromový. „Chovatelia tento prírastok považujú za veľký úspech. Samica, ktorá v minulosti priviedla na svet mláďa cisárskym rezom, tentokrát porodila spontánne a o mláďa sa vzorne stará,“ priblížila Malešová. Urzon stromový sa síce podobá na dikobraza, no v skutočnosti má bližšie k morčatám. Líši sa aj v tom, že si nehrabe nory, ale naopak vie výborne šplhať.
Rodilo sa aj na úseku Afriky
Na úseku Afriky pribudlo v stádach antilop viac mláďat. Najnovšie ide o prírastok antilopy losej, ktorá patrí k najväčším antilopám na svete. Je to samček, ktorý je vo výbornej kondícii. K najviac obľúbeným druhom v zoo patria surikaty vlnkavé. Skupina sa v tomto roku rozrástla o tri mláďatá, o ktoré sa starajú všetci členovia.
Hneď pri vstupe do zoo môžu návštevníci sledovať dvojčatá lemurov kata. Tieto poloopice z Madagaskaru sú veľkým lákadlom najmä pre deti. Zaujímavé sú výraznými očami a dlhým pruhovaným chvostom, ktorý im slúži na vzájomnú komunikáciu. „Zoologická záhrada chová v súčasnosti 2000 jedincov v 320 druhoch,“ doplnila Malešová.
Košická zoo sa teší záujmu návštevníkov, v utorok (18. 6.) ich od začiatku roka privítala už 100 000.