Eva Mikulová Rôzne

V Tabačke budú čítať 24 hodín investigatívne texty zavraždeného Jána Kuciaka

Známe osobnosti sa budú striedať po pol hodine. Medzi čítajúcimi sú aj novinári, primátor mesta Jaroslav Polaček a aj matka zavraždenej Martiny Kušnírovej – Zlatica.

Ilustračný obrázok k článku V Tabačke budú čítať 24 hodín investigatívne texty zavraždeného Jána Kuciaka
Zdroj: TASR

Vo štvrtok 21. februára 2019 uplynie rok od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa policajného vyšetrovania k tragickej udalosti, ktorá otriasla Slovenskom, malo dôjsť o 20,20 hodine ve­čer.

Košičania, známe osobnosti verejného života, novinári, politici, aktivisti, umelci, študenti a kultúrni pracovníci budú čítať Jánové investigatívne texty, nepretržite 24 hodín, až do 20, 20 hodine nasledujúceho dňa.

Podujatie je verejné

Ján Kuciak písal o korupcii, prepojení biznisu a politiky na Slovensku, o zne­užívaní európskych fondov, dotačných podvodoch či väzbách talianskej mafie na ľudí z Úradu vlády SR.

Čítajúci sa budú v priestore Bistra Tabačka striedať každú polhodinu. Počas celej doby bude Tabačka prístupná verejnosti a čítanie natáčané a streamované cez online platformu.

„Akákoľvek vražda predstavuje pre civilizovanú spoločnosť, za akú sa považujeme, neprípustupný čin. Vražda novinára, ktorý sa usiloval upozorniť na neakceptovateľné postupy v otvorenej, solidárnej, tolerantnej a demokratickej spoločnosti, ktorú chceme na Slovensku vybudovať, je o to poburujúcejšia. Pripomínať si tých, ktorí zomreli v boji za lepšiu spoločnosť, je našou povinnosťou. Aktívne pokračovať v tomto boji,  je našou voľbou,“ uviedol dramaturg Tabačky Marko Popović.

Riaditeľ Tabačky Kulturfabrik Peter Radkoff pripomenul, že pred rokom ľudia z tímu Tabačky otvorene vyjadrovali svoj občiansky postoj a poskytli na to priestor aj umelcom: “Po vražde dvoch mladých ľudí a odhaleniach o stave našej krajiny začali umelci spontánne tlmočiť pocity zdesenia, smútku, hnevu, ale aj súcitu, solidarity a túžby po zmene. Tabačka, ako otvorená zóna pre kultúru, kreativitu a spoluprácu, im prirodzene poskytla miesto pre podujatia, ktorými zareagovali na aktuálnu spoločenskú situáciu.“

Spolu s festivalom Pohoda a iniciatívou Košice za slušné Slovensko bola Tabačka spoluorganizátorom Koncertov pre Jána a Martinu, ktorými si verejnosť mohla na košickej Hlavnej ulici pri Dolnej bráne uctiť ich pamiatku. Neskôr na stenách Tabačky pripomínali tragédiu plagáty medzinárodného projektu agentúry Respect APP: Shut up! Hlas demokracie v ohrození. Diela výtvarníkov a dizajnérov z rôznych kútov sveta boli reakciou na vraždu Jána a Martiny.

Osobnosti, ktoré potvrdili svoju účasť na spomienkovom čítaní:

 • Peter Béreš, redaktor a moderátor, RTVS Košice
 • Renáta Bzdilová, politologička, Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach
 • Peter Kalmus, vytvarník a performer
 • Dušan Karolyi, šéfredaktor mediálneho domu Košice:Dnes
 • Dora Kenderová, riaditeľka Východoslovenskej galérie v Košiciach
 • Richard Kitta, multimediálny umelec a vysokoškolský pedagóg, Fakulta umení TUKE
 • Peter Konečný, filmový kritik a šéfredaktor portálu kinema.sk
 • Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej
 • Stanislav Lažo, redaktor a moderátor, tímlíder RTVS pre východné Slovensko
 • Peter Maukš Voda, výtvarník
 • Martin Pekár, historik, vedúci Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach
 • Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice
 • Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko
 • Arpád Soltész, novinár, politický komentátor a spisovateľ
 • Ariadna Vendelová, vzdušná akrobatka a performerka
Ján Kuciak
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM