Zdroj: TASR/František Iván

Vakcínu dostali už aj seniori. Začalo očkovanie v domovoch sociálnych služieb, FOTO, VIDEO

Očkovanie zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb začalo v utorok (19. 1.) v košickej Barci.

Správy
Správy

Vakcínu dostali už aj seniori. Začalo očkovanie v domovoch sociálnych služieb, FOTO, VIDEO

Očkovanie zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb začalo v utorok (19. 1.) v košickej Barci.

Zdroj: TASR/František Iván

Pilotné očkovanie klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb mobilnou očkovacou jednotkou sa na východnom Slovensku začalo v utorok v domove sociálnych služieb (DSS) Via Lux v košickej Barci.

Vakcinačný tím Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) bude následne dochádzať do ďalších domovoch sociálnych služieb v Košickom kraji, aby zaočkoval najzraniteľnejších obyvateľov proti ochoreniu COVID-19.

Vyše 200 klientov

„Chceli by sme, aby dnes bolo zaočkovaných 232 klientov, teda prijímateľov sociálnych služieb, a 112 zamestnancov. Len čo zamestnanci aj prijímatelia sociálnych služieb zistili, že takáto možnosť bude, že nemusia nikam cestovať, nikde sa hlásiť, stúpol záujem o očkovanie takmer o 30 percent. Z toho je zrejmé, aký to má význam, a neviem si ani dosť dobre predstaviť, ako by sme 70 klientov, ktorí sú pripútaní na lôžko, niesli niekam do vakcinačného centra do univerzitnej nemocnice,“ povedal riaditeľ DSS a zariadenia pre seniorov Via Lux Vojtech Hintoš.

Očkovanie prebieha v koordinácii UNLP a Košického samosprávneho kraja (KSK), pod ktorý DSS v Barci patrí. Jednou z prvých klientok domova, ktorú zaočkovali, bola 75-ročná Mária Ivanová. Bolesť pri vpichu podľa jej slov necítila. „Odporúčam to každému, ide aj o mladú generáciu, aby nám rástla zdravá. Stopercentne to pomôže, som veterinárka, viem, čo to je, keď sa urobí očkovanie a trochu sa imunitný systém rozhýbe, a najmä nám, lebo veľa teraz sedíme, ako je karanténa, a chýba nám pohyb,“ uviedla pre novinárov.

Na rade sú ďalšie

Mobilný tím UNLP má tento týždeň zrealizovať očkovania v ďalších štyroch domovoch sociálnych služieb. „Následne v spolupráci s KSK bude pokračovať vakcinácia naším mobilným tímom v ostatných domovoch sociálnych služieb v okruhu 50 kilometrov od UNLP,“ uviedol výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť nemocnice Martin Paulo. Promptné vytvorenie vakcinačného tímu zamestnancami nemocnice na tieto účely ocenil generálny riaditeľ UNLP Vladimír Grešš.

Úrad KSK informoval, že vakcínu od výrobcu Pfizer dostalo v utorok 346 ľudí. Okrem 100 zamestnancov a 232 klientov Via Lux to boli aj dvaja klienti a 12 zamestnancov ďalšieho krajského zariadenia Regina v Kráľovciach, kde sa koncom minulého roka vyskytlo jedno z najväčších ohnísk nákazy.

Vo štvrtok (21. 1.) bude zaočkovaných 207 zamestnancov a klientov špecializovaného zariadenia a zariadenia pre seniorov Arcus v Košiciach a 26. januára dostane prvú dávku vakcíny 140 zamestnancov a klientov DSS Lúč v Šemši.

Ochrániť najzraniteľnejších

Predseda KSK Rastislav Trnka označil očkovanie ako systém na prekonanie krízy spojenej s ochorením COVID-19. „Som veľmi rád, že práve v našom zariadení KSK začíname na celom východnom Slovensku, je to prvé zariadenie mimo nemocnice, kde sa očkuje, a ja verím, že takýchto miest bude pribúdať čím ďalej, tým viac, aby sme mohli zaočkovať tie najzraniteľnejšie skupiny v prvej vlne a ochránili ich čo najviac,“ povedal Trnka.

Pilotné očkovanie pripravené Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR má overiť, ako možno efektívne podať vakcínu prostredníctvom mobilných očkovacích jednotiek v teréne, a tak zjednodušiť logistiku celého očkovania.

Prečítajte si tiež

Očkovanie v domove sociálnych služieb
10
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín