Zuzana Vajayová Rôzne

Vedenie Správy majetku mesta malo prenajímať mestské priestory pod cenu

Podľa súčasného vedenie mesta Košice hospodárenie v mestskej firme Správa majetku mesta Košice (SMMK) bolo zlé a neekonomické.

„Pri predbežnej kontrole sa zistilo, že prenajíma lukratívne priestory v centre mesta podnikateľom za nižšie ceny a na iný účel, akoby mala. Konatelia Peter Herman a Štefan Rychnavský týmto porušujú stanovené všeobecne záväzné nariadenia mesta Košice,“ uviedol vedúci referátu komunikácie Magistrátu mesta Košice Jozef Marko.

Pochybenia boli objavené vo viacerých prípadoch. V niektorých ide o prenájom pod cenu, v iných o iný účel prenajatia priestorov na papieri a iný v skutočnosti. Všetko sa týka najmä nebytových priestorov v centre Košíc na uliciach Alžbetina, Poštová a Hlavná. „Najvýraznejším príkladom je nebytový priestor na Hlavnej ulici 68. V ňom sídli viacero nájomníkov, ktorí platia menej, akoby podľa platných pravidiel prenajímania majetku mesta mali. Tie určujú ceny priestorov podľa miesta a účelu podnikania,“ dodal Marko.

Spresnil, že súčasný riaditeľ SMMK Herman uzatvoril zmluvu o nájme v tejto budove napríklad s Exekútorským úradom, ktorý za priestor platí namiesto určených 70 eur za meter štvorcový za rok len 43 eur, pretože je zaradený do iného účelu podnikania. Pod cenu prenajali aj priestory Advokátskej kancelárii na Hlavnej 70, ktorá má síce správne uvedený účel podnikania, no cena mu nezodpovedá.

„Stratu viac ako 10.000 eur vyrobila za štyri roky mestu vďaka lacnému nájomnému aj zmluva s realitnou kanceláriou. Zmluva s reštauráciou na Alžbetinej 12 ochudobnila Košice o 20.000 eur,“ doplnil Marko, pričom zdôraznil, že predbežná kontrola niektorých zo zmlúv ukázala, že mesto nevýhodnými nájomnými zmluvami tak prišlo o minimálne 30.000 eur.

Súčasné vedenie považuje konateľov SMMK za nekompetentných a neodborných, pretože nedodržiava platné všeobecne záväzné nariadenia schválené mestským zastupiteľstvom. Ich činnosť tiež hodnotí ako spolitizovanú, keďže tri dni pred inauguráciou nového primátora R. Rašiho prijal Herman do zamestnania námestníka primátora Františka Knapíka – Mikuláša Čečka. Ten mal za magistrát dohliadať na hospodárenie SMMK, namiesto toho sa však venoval svojim osobným záležitostiam.

„Škody, ktoré konatelia mestu napáchali, bude teraz musieť napraviť už nové vedenie firmy. Šéf dozornej rady SMMK Dušan Petrenka nariadil hĺbkovú kontrolu zmlúv a stiahol plánované odmeny. Takýchto zistení je v mestských firmách viacero. Súčasné vedenie už prijalo opatrenia, na základe ktorých všetky dôležité rozhodnutia musia mestské podniky predkladať na Magistrát mesta Košice,“ uviedol k zisteniam viceprimátor mesta Ladislav Lazár.

Zdroj: TASR Foto:Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM