Veriaci sa dočkali výnimočnej chvíle: Vzácne relikvie svätej Terézie z Lisieux zavítali do Košíc FOTO
Urna s ostatkami svätice putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Na Slovensko prichádza po prvýkrát, po vyše desaťročnej snahe slovenských rehoľníkov. Významné relikvie sme mohli vidieť aj v Košiciach.
Významné relikvie sa nakoniec po dlhej snahe dostali aj na Slovensko. Po Bratislave, Nitre a Banskej Bystrici ich veriaci privítali aj v našom meste. V piatok 15. januára boli vystavené v Seminárnom kostole v Košiciach.
Telesné pozostatky sú uložené v drevenej, pozlátenej truhle, ktorá bola vyrobená v Brazílii. Váži okolo 250 kilogramov, jej súčasťou je aj nepriestrelné sklo. Relikviár prenášajú šiesti ľudia a po dvoch sa striedajú pri jej strážení.
Relikvie majú na Slovensku naplánovanú naozaj dlhú cestu. Postupne ich veriaci uvidia v týchto mestách: Bratislava, Nitra, Staré Hory, Banská Bystrica, Detva, Lučenec, Stará Halič, Rožňava, Gelnica, Košice, Lorinčík, Michalovce, Vranov nad Topľov, Prešov, Kežmarok, Poprad, Vyšné Hágy, Okoličné, Ružomberok, Trstená, Námestovo, Krivá na Orave, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Turzovka, Trenčín, Radošiná a Trnava. Cesta po slovenských mestách potrvá od 10. do 24. januára 2016.
Do dnešného dňa relikvie precestovali vyše päťdesiat krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí.
Terézia z Lisieux, je svätica, ktorá sa v pätnástich rokoch rozhodla vstúpiť do karmelitánskeho kláštora vo Francúzsku a zomrela veľmi mladá na tuberkulózu, mala len 24 rokov. „Napriek krátkemu životu, každý svoj skutok obetovala Bohu za nesmrteľné duše,“ uviedla sestra Hermana.
Počas svojho života obdivovala Janu z Arku a po smrti sa stala, spolu s Janou z Arku, patrónkou Francúzska. Bola vyhlásená aj za patrónku misií, hoci nikdy neopustila Francúzsko. Za svätú bola vyhlásená 17. mája 1925 pápežom Piom XI. Pápež Ján Pavol II. ju vyhlásil za učiteľku Cirkvi v roku 1997.
Pozrite si fotografie v priloženej galérii!
Môže vás zaujímať:
Foto: Alžbeta Hrušovská/cestaplus.sk