Kultúra

VIDEO: Inscenácia Naši furianti sa na košické javisko vracia po 36 rokoch

Česká klasická veselohra Ladislava Stroupežnického Naši furianti sa na košické javisko vracia po 36 rokoch.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Inscenácia Naši furianti sa na košické javisko vracia po 36 rokoch
5
Galéria

Režisérom prvej činohernej premiéry novej sezóny Štátneho divadla (ŠD) Košice je Ľubomír Vajdička. Ako povedal na stredajšej tlačovej konferencii, ide o príbeh, v ktorom do pokojného života idylickej juhočeskej dediny zasiahnu obecné voľby nočného hlásnika a spustia celú spleť neočakávaných udalostí. V inscenácii sa predstaví približne 30 účinkujúcich.

Ako Vajdička uviedol, popri samotnej voľbe takzvaného nočného policajta sa odohráva aj vzťah dvoch mladých ľudí. „Komplikuje sa práve z dôvodu tej voľby hlásnika.

Znepriatelia sa ich rodičia a vyzerá to veľmi zle,“ povedal s tým, že aj keď všetko dopadne dobre, cena za to je vysoká. „Konflikty toho typu by sme si preto nemali len tak nevšímať, ale mali by sme k nim zaujať nejaké stanovisko,“ dodal. Nadčasovosť inscenácie vníma práve v tejto oblasti.

Šťastie v kariére

V predstavení si spolu zahrá takmer celý činoherný súbor aj hostia. Manželov Dubských hrajú Ivan Krúpa a Dana Košická, manželov Buškovcov Stano Pitoňák a Katarína Horňáková, mladý pár stvárnia Lívia Michalčík Dujavová a Tomáš Diro v alternácii s hosťujúcim Marekom Luptákom. V ďalších postavách diváci uvidia napríklad Beátu Drotárovú, Petra Čižmára, Róberta Šudíka a ďalších.

Pitoňák označil rolu, ktorú v inscenácii stvárňuje, za veľké šťastie vo svojej hereckej kariére. „Je to veľká postava hlavne v tom, že hýbe hrou a posúva ju ďalej. Akú energiu prinesiem, takým emočným tempom alebo nasadením pôjdeme,“ povedal.

Podľa neho je hra o ľuďoch, ktorí svojou aroganciou dávajú najavo, že rozhodujú o všetkom, ale pritom to tak nie je. „Určite si tam každý zaradí toho svojho nie práve obľúbeného politika, lebo história sa opakuje, ľudia sú rovnakí,“ uzavrel.

Pôvodné piesne

Ako priblížil dramaturg Miro Dacho, plejádu košických hercov doplní člen Činohry Národného divadla v Prahe Alois Švehlík ako interpret scénických poznámok v pôvodnom znení tak, ako ich autor v 70. rokoch 19. storočia napísal. Jeho hlas bude divák počuť z audiozáznamu.

„Inscenáciu obohatí aj skupina muzikantov hrajúcich pôvodné piesne z pera autora hudby Róberta Mankoveckého, ktorý je aj autorom prekladov textov piesní z češtiny,“ uviedol s tým, že hoci sú mnohé postavy a situácie staré približne 150 rokov, budú živo pripomínať súčasnosť.

Premiéra inscenácie Naši furianti, ktorá je súčasťou podujatí venovaných 100. výročiu vzniku Československej republiky, bude v piatok (9. 11.) o 19.00 h v Historickej budove ŠD Košice.

Zdroj: Dnes24.sk
Inscenácia Naši furianti
5
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie