Samospráva

VIDEO: Parkovanie po novom: Platba aj cez QR kód a rezidenti musia vyplniť online formulár

Mesto Košice je pripravené prebrať a zabezpečiť systém parkovania od spoločnosti EEI vo vlastnej réžii od 7. januára.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Parkovanie po novom: Platba aj cez QR kód a rezidenti musia vyplniť online formulár
6
Galéria
Zdroj: TASR

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček, poplatok za parkovanie budú môcť vodiči uhrádzať bezhotovostnými platbami.

Ak použijú platbu v hotovosti cez parkovací automat, pokutu nedostanú. Pri tých najfrekventova­nejších budú o možnostiach úhrady prostredníctvom SMS alebo QR kódu informovať dobrovoľníci.

Online registrácia

O rezidentskú kartu bude možné požiadať od nedele (6.1.) online registráciou alebo v šiestich zriadených pracoviskách. Do jej vydania bude slúžiť 60-dňová dočasná karta.

„Tak ako sme avizovali, parkovné bude patriť Košičanom, čiže parkovné, ktoré sa vyberie, bude príjmom mesta Košice. Následne budeme investovať do dopravnej infraštruktúry,“ uviedol Polaček s tým, že cenník parkovného a podmienky získania rezidentskej karty sa nateraz nemenia. Avizoval, že bude iniciovať úpravy schváleného všeobecne záväzné nariadenie o parkovaní.

Vodiči môžu v platených zónach uhrádzať parkovné prostredníctvom SMS platby na rovnaké číslo ako doteraz. Novinkou je možnosť platiť cez QR kód.

„V prípade platby v hotovosti ostáva možnosť využiť parkovací automat. Avšak tieto platby kontroluje firma EEI. Ak ľudia použijú tento spôsob platby, pokutu nedostanú. Mesto však bude musieť následne od tejto spoločnosti danú sumu vymáhať,“ dodal magistrát.

Ak si už niekto kúpil novú rezidentskú kartu od spoločnosti EEI, musí sa opäť zaregistrovať a požadovanú sumu uhradiť. „Tí, ktorí zaplatili parkovné tejto spoločnosti, vedia to zdokladovať a prídu si na magistrát po parkovaciu kartu v lehote 60 dní, budú môcť splnomocniť mesto Košice na to, aby od spoločnosti EEI vymáhalo finančné prostriedky, ktoré dostala nad rámec svojich služieb,“ vysvetlil primátor s tým, že po úspešnom vymáhaní obyvatelia dostanú svoje peniaze naspäť.

Vybavíte aj osobne

Do nového parkovacieho systému sa bude možné zaregistrovať vyplnením formulára na webovej stránke parking.kosice.sk. Druhou možnosťou bude osobná návšteva jedného zo šiestich kontaktných miest, a to na košických miestnych úradoch Juh, Sever a Staré Mesto.

Ďalšie bude v Kulturparku na Kukučínovej ulici a v obchodnom centre na Námestí osloboditeľov. Hlavný kontaktný bod bude predstavovať kancelária na Magistráte mesta Košice.

Technologické riešenie súvisiace s prevzatím parkovacieho systému zabezpečuje po novom firma FT Technologies, ktorá spolupracuje s košickom mestskou políciou šiesty rok.

Ako uviedol mestský poslanec a splnomocnenec pre parkovaciu politiku v meste Henrich Burdiga, spoločnosť nie je náhradou za EEI a na výbere parkovného nebude participovať.

„Výberové konanie sa nekonalo, keďže ide len o rozšírenie súčasného systému o potrebné moduly,“ povedal. Cena za ich implementáciu v najbližšom roku dosiahne približne 48.100 eur. Paušálna suma za údržbu predstavuje 713 eur.

„Sme len dodávatelia nástroja, ktoré bude mesto používať. Náš základný informačný systém funguje približne v 100 mestách na Slovensku a v Českej republike. Viaceré z nich používajú aj modul univerzálneho platobného portálu. Ide napríklad o Liberec, Olomouc alebo Trenčín,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Daniel Bednařík s tým, že mesto bude aj jediným vlastníkom štatistických údajov o parkovaní prostredníctvom systému.

Súdna dohra

Primátor priznal, že zimnú údržby parkovísk, ktoré mesto prevzalo, zabezpečenú nateraz nemá. Zároveň pripomenul, že niekoľkokrát vyzvalo spoločnosť EEI, aby od 1. januára neprevádzkovala parkomaty, rampové parkoviská či parkovací dom, ktoré mesto inak do svojej správy prevziať nevie.

Firma neplatnosť zmluvy odmieta a viackrát avizovala, že povinnosti, ktoré jej vyplývajú z nájomnej zmluvy, bude riadne plniť aj po 1.1.2019.

Okresný súd Bratislava I vydal na základe žaloby parkovacej spoločnosti v októbri 2018 neodkladné opatrenie, čím mestu prikázal poskytovať spoločnosti EEI súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného v zmysle nájomnej zmluvy z roku 2012 a jej dodatkov.

Mesto v novembri 2018 podalo žalobu na firmu. „Pán Polaček, ktorý by z titulu svojej funkcie mal byť strážcom zákonnosti, svojimi krokmi porušuje vykonateľné rozhodnutie súdu, koná protizákonne a prehlbuje v parkovaní v Košiciach chaos. EEI sa bude aj naďalej riadiť výlučne zákonmi a rešpektovať rozhodnutia súdov,“ uviedla pre TASR spoločnosť EEI.

Ďalší termín na rokovanie magistrát určil na 10. januára.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM