Správy

Vláda odobrila reformu súdnej mapy, zrušiť sa majú štyri súdy. Čo sa zmení v Košiciach?

Reforma súdnej mapy počíta s viacerými zmenami pri okresných aj krajských súdoch. Návrh pôjde na schválenie do parlamentu.

Ilustračný obrázok k článku Vláda odobrila reformu súdnej mapy, zrušiť sa majú štyri súdy. Čo sa zmení v Košiciach?
Zdroj: TASR/František Iván

Nová súdna mapa, ktorej podobu v stredu odobrila vláda, počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Po novom majú existovať tri obvody krajských súdov so sídlami v Trnave, Žiline a Prešove a vzniknúť majú aj mestské súdy v Košiciach a Bratislave.

Zostávajúce súdy majú fungovať ako pracoviská alebo sídla. Reformný návrh smeruje do parlamentu.

Boj proti korupcii

Cieľmi novej súdnej mapy z dielne rezortu spravodlivosti sú rýchlejšie i kvalitnejšie súdne rozhodnutia a zároveň lepšie podmienky sudcov na prácu a rozhodovanie. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hovorí o potrebe náhodného výberu sudcov. „Osobitne s ohľadom na všetko, s čím sa v justícii teraz boríme a na akej úrovni nedôveryhodnosti je, považujem za dôležité, aby ten systém bol o to viac nastavený tak, aby korupcii ani nedával priestor,“ uviedla.

V praxi má prísť ku geografickému zväčšeniu obvodov okresných súdov. To znamená, že sa z niektorých sídelných súdov stanú pracoviská. Zrušiť by sa mali Okresný súd Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok. Agenda obchodného registra by sa mala koncentrovať na žilinský okresný súd.

„Zlúčené obvody okresných súdov budú dostatočne veľké na to, aby v nich boli splnené kritériá minimálnej veľkosti súdneho obvodu, a to pri optimálnom minimálnom počte troch špecializovaných sudcov vo všetkých hlavných agendách,“ spresnil rezort spravodlivosti v predkladacej správe. Zväčšenie týchto obvodov má zabezpečiť väčší priestor na realizáciu kritéria náhodného výberu sudcu. Obchodnoprávne spory sa majú sústrediť na osem okresných súdov.

Zmeny v Košiciach

Zmeny sa týkajú aj krajských súdov. Ich sídlom má byť po novom Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Zo zvyšných piatich krajských súdov (Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín) majú zostať pracoviská.

V hlavnom meste a v metropole východu majú vzniknúť mestské súdy. V prípade košického mestského súdu sa navrhuje jeden obvod spojením obvodov Okresného súdu Košice I, Okresného súdu Košice II a Okresného súdu Košice-okolie. „Do košického obvodu bude patriť aj priľahlé satelitné územie mesta Košice, ktoré je v súčasnosti súčasťou obvodu Okresného súdu Košice-okolie,“ spresnil navrhovateľ. Obvod Mestského súdu Bratislava majú tvoriť terajšie obvody okresných súdov Bratislava I až V.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM