Eva Mikulová Samospráva

Všetky školy budú od mesta dostávať rovnako: Aj súkromné, štátne a cirkevné

Zrovnoprávniť všetky druhy škôl a školských zariadení chce mesto od nového školského roka postupným odstraňovaním rozdielov pri poskytovaní finančných prostriedkov.

Ilustračný obrázok k článku Všetky školy budú od mesta dostávať rovnako: Aj súkromné, štátne a cirkevné
12
Galéria
Zdroj: TASR

Doteraz dostávali súkromné a cirkevné školy a školské zariadenia v Košiciach len zákonné minimum, čiže 88 percent v porovnaní z normatívmi škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.

Od 1. septembra 2019 sa tieto rozdiely budú postupne upravovať tak, aby o ďalšie dva roky nebol pri poskytovaní finančných prostriedkov medzi nimi žiaden rozdiel.

Zmeny musia schváliť poslanci

Nárast u súkromných a cirkevných škôl a školských zariadení bude predstavovať po 4 percentá v každom školskom roku, rozdelenie normatívov sa tak zrovnoprávni v školskom roku 2021/22.

Rozhodli o tom poslanci Mestskej rady, ktorí prijali uznesenie, aby poslanci Mestského zastupiteľstva na svojom júnovom rokovaní schválili zmenu VZN mesta č. 139 o poskytnutí finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku pre základné umelecké školy, jazykové školy, materské školy a školské zariadenia.

„Metropola východu nemôže deliť žiakov a učiteľov do dvojakej kategórie tak, že jedni z nich budú dostávať 88% zo sumy určenej na mzdy a prevádzku na žiaka škôl a školských zariadení a ďalší plný normatív. Keďže si nemyslíme, že deti a zamestnanci škôl by mali byť znevýhodňovaní tým, do akej školy chodia, navrhli sme zmenu VZN, ktorá ich zrovnoprávni. Som rád, že s tým dnes súhlasila Mestská rada a verím, že rovnako sa rozhodnú aj poslanci zastupiteľstva,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.

Vyše milión z rozpočtu

Skutočná výška poskytnutých finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku celkovo 83 škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkevných a súkromných poskytovateľov pre celkovo 56 zriaďovateľov bude závisieť od počtu detí a žiakov, od výšky podielových daní v danom kalendárnom roku a od nárastu mzdových nákladov v zmysle platnej legislatívy.

Podľa predbežných prepočtov by zrovnoprávnenie všetkých druhov škôl malo v nasledujúcich troch rokoch vyjsť mestský rozpočet na niečo vyše milión eur.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM