Správy

Vyjednávania o platoch v oceliarňach sa zasekli. Odborári sú v štrajkovej pohotovosti!

Kolektívne vyjednávanie v košických oceliarňach o dodatku ku kolektívnej zmluve, podobne ako v minulosti, skončilo sporom.

Ilustračný obrázok k článku Vyjednávania o platoch v oceliarňach sa zasekli. Odborári sú v štrajkovej pohotovosti!
Zdroj: TASR/František Iván

Odborári košických oceliarní U. S. Steel vyhlásili od utorka 22. júna štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je, že ani po piatich kolách kolektívneho vyjednávania o obsahu mzdového Dodatku č. 1 k platnej kolektívnej zmluve sa zamestnanci a zamestnávateľ nedohodli.

Spor o pracovný čas

Za odborový zväz (OZ) KOVO o tom informovala Anita Fáková. Odborári chcú zachovať súčasnú dĺžku týždenného pracovného času zamestnancov, čo predstavuje 35,5 hodín týždenne. K ďalším sporným návrhom patrí aj rast tarifnej mzdy zamestnancov pre tento rok a ďalšie benefity, obsiahnuté v návrhu znenia dodatku zo strany odborárov.

„Spornou – ale z nášho pohľadu kľúčovou – sa stala najmä otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa,“ spresnil predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice Juraj Varga.

Návrh dodatku pripravili v zhode s ďalšou odborovou organizáciou pôsobiacou v podniku – OZ Nezávislé kresťanské odbory Slovenska (NKOS). Ťažiskovými sú v ňom tri piliere, a to pracovný čas, mzdy a zamestnanosť.

Nastúpi mediátor

„Po ťažkých časoch zúriacej recesie v hutníctve v priestore Európskej únie, v časoch negatívnych ekonomických dopadov koronakrízy na našu spoločnosť a s prihliadnutím na ostatných, skutočne náročných 15 mesiacov, je pracovná doba v našej kolektívnej zmluve vnímaná ako naša nosná idea,“ dodal Varga.

Ako spresnil, štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale ide o prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné. Pri vyhlásení sporu v kolektívnom vyjednávaní pokračujú prizvaním tzv. sprostredkovateľa. Kolektívne vyjednávanie sa začalo 11. marca

„Súhlasili sme s požiadavkou odborárov rokovať pred sprostredkovateľom a s výberom sprostredkovateľa. Vyjednávanie teda pokračuje, aj keď inou formou než doteraz a veríme, že sa napokon dohodneme,“ uviedol v reakcii pre TASR hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.

Viac správ zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM