Zuzana Vajayová Rôzne

Výstava Sloverige predstaví slovenské a švédske remeslá

Putovná výstava Sloverige, ktorá predstavuje slovenské a švédske remeslá je od dnes až do 15. septembra sprístupnená v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach.

Pripravilo ju Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a jej hlavným motívom je rodina drevených koníkov.

„Výstava je originálna a objavná práve vo svojej konfrontačnej rovine dvoch kultúrne odlišných a predsa blízkych krajín. Remeslá spájajú ľudí, spôsob ich sebavyjadrenia, a dokonca i národy. Podobnosť medzi staršou slovenskou a staršou švédskou remeselnou tvorbou je priam do očí bijúca. Presvedčí nás o tom, že aj keď sme každý iný, predsa sme si podobní," vysvetľuje kurátorka výstavy Barbora Španitzová z ÚĽUV-u.

Na výstave sa predstaví sa 26 švédskych a 28 slovenských autorov, ktorí tvorbou z rôznych materiálov dokazujú nielen svoju zručnosť, silu ľudovej tradície, ale aj príbuzné estetické cítenie.

Počas roku 2009 bolo Sloverige prezentované v niekoľkých vybraných mestách Švédska, s rozličnou tematikou každej výstavy. V roku 2010 a 2011 bolo Sloverige predstavené v Bratislave, Banskej Bystrici, Tatranskej Lomnici, Rimavskej Sobote a v Ružomberku. Teraz prichádza do Košíc so svojou poslednou reinštaláciou.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM