Eva Mikulová Správy

Za spievajúcu fontánu v Košiciach vďačíme Rudolfovi Schusterovi. Kto mu ju musel schváliť?, FOTO

Košická fontána je najstaršou spievajúcou v bývalom Československu. Postavili ju už v roku 1986 a o 20 rokov ju kompletne zrekonštruovali a získala nový vzhľad.

Ilustračný obrázok k článku Za spievajúcu fontánu v Košiciach vďačíme Rudolfovi Schusterovi. Kto mu ju musel schváliť?, FOTO
11
Galéria
Foto: Eva Mikulová

Na Spievajúcu fontánu v parčíku medzi Štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety sú Košičania právom hrdí a závidia nám ju i návštevníci mesta. Fotka fontány je už povinným záberom vo fotografoch každého cestovateľa, ktorý navštívi naše mesto.

Inšpirácia až z ďalekého Ruska

Málokto však vie, že pri jej zrode stál bývalý primátor a exprezident Rudolf Schuster. Ten pri istej služobnej návšteve v bývalom Sovietskom zväze v roku 1984 uvidel podobnú fontánu v meste Vladimír a ihneď sa mu zapáčila. Poprosil sovietských súdruhov aby nám poskytli v rámci družby patent a oni tak urobili.

O dva roky neskôr, čiže v roku 1986, ju postavili, ale terajšiu podobu získala o niekoľko rokov neskôr po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 1997.

V tesnej blízkosti spievajúcej fontány sa nachádza aj košická zvonkohra, ktorá bola postavená v roku 1997. Autorom zvonkohry je košický sochár Peter Sceranka a prvýkrát zaznela pri oslavách Dňa mesta Košice v roku 1997, ktoré tiež zaviedol R. Schuster.

Pozostáva z 22 zvonov, ktoré symbolizujú 22 mestských častí mesta Košice a v repertoári má až 99 melódií.

Fontána synchrónne reaguje nielen na tóny spomínanej zvonkohry, ale aj na živú hudbu znejúcu zo Štátneho divadla.

Vo fontáne sa nachádza 750 dýz, ktoré dokážu vystrieknuť vodu až do výšky 19 metrov. Vo večerných hodinách vizuálny zážitok dopĺňa farebné osvetlenie v piatich farbách.

Košice - spievajúca fontána
11
Galéria
Foto: Eva Mikulová
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM