Zuzana Vajayová Rôzne

Zápisy predškolákov sa začnú 15. januára

Rodičia môžu čoskoro prihlasovať svojich predškolákov do prvého ročníka. Zápis budúcich prvákov do základných škôl sa začne 15. januára a potrvá do 15. februára.

Presné miesto a čas zápisu určí zriaďovateľ školy, v prípade obce formou všeobecne záväzného nariadenia.

Každý predškolák musí podľa odborníkov pred vstupom do školy vykazovať určité znaky zrelosti. Medzi ne patrí okrem dosiahnutého veku či fyzickej zrelosti aj psychická zrelosť. Ide o vnímanie, grafomotoriku, rozumové poznávanie, vývin reči, pracovnú vyspelosť a pozornosť.

Predškolák už má poznať farby, tvary, vie kresliť a preferuje jednu ruku. Vie povedať svoje meno, priezvisko a adresu, ovláda detské riekanky a piesne, dokáže hovoriť o svojich zážitkoch. Takisto už odlišuje hru od povinnosti. Budúci prváčik má byť aj citovo a sociálne zrelý, teda odolný voči frustrácii, schopný prijať i prípadný neúspech.

Počet prvákov, ktorí tento školský rok zasadli do lavíc, oproti vlaňajšku mierne vzrástol. Podľa údajov, ktoré spracoval Ústav informácií a prognóz školstva z podkladov jednotlivých krajských školských úradov, ich základné školy počas zápisov zaevidovali celkovo 55.741. Oproti minulému roku išlo o nárast 1296 detí. Vlani priviedli rodičia na zápis viac chlapcov ako dievčat.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM