Basketbal

Basketbalistky slovenského majstra Good Angels Košice prehrali v stredu vo svojom treťom vystúpení Európskej ligy v košickej Steel aréne s obhajcom prvenstva ruským UMMC Jekaterinburg po dramatickom závere 68:72 i keď po prvom dejstve vyhrávali o pätnásť bodov 43:28.

Ilustračný obrázok k článku Zaplnená Steel aréna videla dramatický zápas: Porážka Jekaterinburgu bola nadosah...

Vstup do stretnutia vyšiel hostkám, ktoré sa po presných hodoch Parkerovej a Nolanovej ujali vedenia 4:0. Za domáci tím korigovala Bojovičová a v 4. minúte po trojke Kupčíkovej svietil na ukazovateli skóre stav 7:8. Tá istá hráčka predviedla presnú ruku aj o dve minúty neskôr, ďalšou trojkou najprv zrovnala na 13:13 a vzápätí poslala svoj tím po prvý raz do najtesnejšieho vedenia 15:14. Za stavu 17:15 pre Good Angels mala k dispozícii dva trestné hody Piersonová, ale ponúknutú šancu nevyužila. Vzápätí Taurasiová zaznamenala štyri body a Jekaterinburg znova vyhrával (17:19). Prvú desaťminútovku uzavrela strelou za tri body domáca Mathiesová – 20:19. Po nej sa presadili v 11. minúte Krivačevičová (2 body) a v 13. minúte i Bálintová (3) s Abdiovou (2) a „anjelky“ vyhrávali o osem bodov 27:19. Tie zaskočili svoje súperky agresívnou obranou a rýchlymi protiútokmi. V 16. minúte zvýšila Piersonová už na 32:21 a v záverečnej minúte druhej desaťminútovky narástol náskok na pätnásť bodov, keď Bojovičová upravila na polčasových 43:28. Pred ňou sa to podarilo strelou spoza trojkového oblúka i Abdiovej (41:26).

Do druhého dejstva nastúpili obidve družstvá koncentrovane, pozorne bránili a striedali sa v zakončení. V 24. minúte prišli chvíle hosťujúcej Parkerovej, ktorá znížila na 37:48 a potom vyzvala k zakončeniu Taurasiovú a tá upravila na 39:48 z pohľadu UMMC. Vzápätí Parkerová zužitkovala jeden z dvoch trestných hodov, v 26. po chybe domácich zaznamenala dva body a keďže bola faulovaná, tak pridala i tretí bod (48:43). Až potom sa presadila Bojovičová, ktorá trojkou upravila na 51:43 a v 27. minúte Leučenková zvýšila na 55:44. Potom znova Parkerová piatimi bodmi znížila manko na 49:55 a po nej Kobrynová i na 51:55. Po tridsiatich minútach vyhrávali domáce hráčky napokon 58:51. V 33. minúte aktívna a predovšetkým presná Parkerová korigovala na 57:60 z pohľadu hostí i na 59:62 a dvomi trestnými hodmi aj na 61:62. V 36. minúte dokonca po jej dvojbodovom zásahu už Jekaterinburg vyhrával 65:64. Po nej sa presadila Nolanová a Košičanky museli doháňať trojbodové manko (64:67). Iskierku nádeje vykresala Bojovičová (66:67) i Krivačevičová (68:69), ale obhajca euroligového prvenstva pretavil svoje skúsenosti k výhre 72:68.

Hlasy trénerov:

Maroš Kováčik, tréner Good Angels Košice: „Chcem pogratulovať víťaznému tímu k skvelému zápasu. Rozhodli maličkosti v ich prospech. Neskutočná vďaka patrí divákom, ktorí nás povzbudzovali až do konca a boli naozaj šiestym hráčom. Dovolím si tvrdiť, že sme boli lepším tímom a preto som veľmi sklamaný. Hrať takýto zápas, s takýmto súperom a mať možnosť zvíťaziť sa už asi nikdy nestane. Ak skončí duel, v ktorom prehráte o štyri body, pričom zahodíte 13 šestiek, tak nemôžete hovoriť o ničom inom ako, že sme si ho prehrali my.“

Olaf Lange, tréner UMMC Jekaterinburg: „Bol to zápas dvoch polčasov. V prvom boli hráčky Good Angels lepšie v každom aspekte, v druhom tu bola Candace Parkerová a naša lepšia obrana, ktorá nám vyhrala zápas.“

Good Angels Košice – UMMC Jekaterinburg (Rus.) 68:72 (43:28)

Zostava a body GA: Abdiová 13, Kupčíková a Leučenková 10, Bojovičová 9, Piersonová 8 (Krivačevičová 8, Mathiesová 7, Bálintová 3, Kiššová 0) – najviac bodov UMMC: Parkerová 35, Taurasiová 10, Grudová 8. Rozhodovali: Mitrovski (Maced.), Kounelles (Cyp.), Peters (Hol.), TH: 21/8 – 30/20, trojky: 6:2, fauly: 26:23, 5 faulov: Kupčíková – Taurasiová, 7855 divákov