Rastislav Búgel Správy

Zaujímavá novela myslí na darcov krvi: Tí by mali byť oslobodení od poplatkov!

Držitelia minimálne bronzovej Jánskeho plakety, ktorá sa udeľuje za aspoň desať odberov krvi, by mali byť oslobodení od poplatkov za recept, lekársky poukaz, dopravu, prednostné ošetrenie a nadštandardný pobyt.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavá novela myslí na darcov krvi: Tí by mali byť oslobodení od poplatkov!
Zdroj: Webnoviny.sk

V novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti to navrhuje podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný s tým, že dobrovoľní darcovia krvi si okrem ocenenia v podobe plakiet zaslúžia oveľa viac. Právnou normou sa začne parlament zaoberať na júnovej schôdzi. Ak Novotný uspeje, zdravotné poisťovne to má stáť 11.000 eur ročne.

Zníži sa doplatok

Novelou zákona sa tiež rozširuje okruh poistencov, na ktorých sa vzťahuje limit spoluúčasti o držiteľov plakiet. „Ide o opatrenie v prospech pacientov, tzv. ochranný limit na doplatky za lieky. Zdravotne postihnutí pacienti zaplatia dnes na doplatkoch za lieky maximálne 30 eur za štvrťrok a dôchodcovia maximálne 45 eur za štvrťrok. Akékoľvek ďalšie doplatky im vráti zdravotná poisťovňa,“ vysvetľuje opozičný poslanec. Okruh osôb, na ktoré sa bude vzťahovať 45-eurový limit doplatkov, navrhuje rozšíriť o nositeľov minimálne bronzovej Jánskeho plakety. Držitelia minimálne zlatej plakety by nemali doplácať viac ako 30 eur.

Ocenenia pre darcov

Za darovanie krvi sa udeľuje viacero ocenení. Za desať odberov je to bronzová Janského plaketa, za 20 strieborná Janského plaketa. Nasleduje zlatá Janského plaketa (ženy 30 odberov, muži 40), diamantová (ženy 60 odberov, muži 80) a Kňazovického medaila (ženy 80 odberov, muži 100). Udeľuje sa aj pamätná plaketa doc. MUDr. Vladimíra Krišla, Csc., a to za rozvoj darcovstva krvi.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM