Kultúra

Zažite cestu na Mesiac v Slovenskom technickom múzeu, FOTO

Múzeum výstavu pripravilo pri príležitosti polstoročia udalosti, keď Neil Armstrong a Edwin Aldrin strávili takmer celý deň na Mesiaci.

Ilustračný obrázok k článku Zažite cestu na Mesiac v Slovenskom technickom múzeu, FOTO
10
Galéria

Výstava Cesta na Mesiac v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach prostredníctvom vybraných fotografií, dobových predmetov, ako aj ich replík a faksimile historických dokumentov, predstavuje kľúčové okamihy kozmonautiky, ktoré viedli ľudstvo zo Zeme až na Mesiac.

Múzeum ju pripravilo pri príležitosti polstoročia udalosti, keď Neil Armstrong a Edwin Aldrin strávili takmer celý deň na Mesiaci. Výstava, ktorej autorom je Pavol Horňák a STM v Košiciach, potrvá do 8. septembra.

Prvé kroky človeka

„Je to jedna z mála udalostí ľudskej histórie, ktorá dokázala v pozitívnom zmysle inšpirovať masy ľudí a ukázať to najlepšie, čo je ľudstvo po technickej a organizačnej stránke schopné dosiahnuť. Odkaz ľudských výprav na Mesiac sa stáva čoraz aktuálnejším. Mal by nám byť príkladom práve teraz, keď sa s obnoveným záujmom obraciame späť k Mesiacu a ďalej k Marsu,“ uviedol Horňák.

„Deň 21. júl 1969 sa zapísal do dejín ľudstva. Prvé kroky človeka počas 152-minútového výstupu na mesačný povrch pri televíznych a rádiových prijímačoch sledovali milióny obyvateľov Zeme. Prvý človek na Mesiaci, Neil Armstrong, na povrchu Mesiaca odhalil pamätnú plaketu s textom a podpismi členov posádky Apolla 11 a prezidenta USA, Richarda Nixona,“ uviedol autor výstavy.

Krátko potom, čo astronauti vztýčili na Mesiaci americkú vlajku, im prezident Nixon prostredníctvom rádia zagratuloval.

„Jednou z posledných úloh bolo rozloženie balíka prístrojov Easep, ktorý pozostával z laserového kútového odrážača, slúžiaceho na presné zmeranie vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom, a seizmometra zachytávajúceho otrasy mesačnej pôdy,“ priblížil Horňák.

Ako ďalej povedal, necelých 22 hodín po pristátí odštartoval návratový stupeň lunárneho modulu Eagle z povrchu Mesiaca a zamieril k servisnému a veliteľskému modulu Columbia na obežnej dráhe Mesiaca, kde Armstronga a Aldrina čakal tretí člen posádky, Michael Collins.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Košíc a okolia.

Výstava - Cesta na mesiac
10
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie