Veronika Hunyadiová Správy

Žiadne umelé kvety a kahance. V Košiciach otvorili prírodný cintorín, FOTO, VIDEO

V Košiciach vznikla alternatíva k tradičnému pochovávaniu s ohľadom na prírodu, tzv. Les spomienok.

Zdroj: TASR/František Iván

V areáli košického Krematória otvorili 2. novembra, v deň Pamiatky zosnulých, prírodný cintorín – Les spomienok. Ide o druhý takýto cintorín na Slovensku.

Pochovávanie v prírode

V Lese spomienok sa bude pochovávať v okolí stromov alebo pod ich korunami. Popol zosnulých sa do zeme buď rozsype alebo sa uloží v biologicky rozložiteľnej urne. Okolo jedného stromu vznikne maximálne 10 hrobových miest. Tie sa viditeľne v teréne neoznačujú, pripomínajú ich kovové tabuľky osadené na stromy pomocou pružiny. Rozloha celého územia je 400 metrov štvorcových.

V Lese spomienok môže vzniknúť až 476 hrobových miest.

Obrad poslednej rozlúčky bude realizovaný podľa predstáv pozostalých. „Do Lesa spomienok nie je možné umiestňovať umelé kvety, kahance a ďalšie klasické hrobové ozdoby. V čase uloženia urny alebo vsypu popola tam však môžu len prírodné kvety bez stúh alebo ozdôb, ktoré sa potom do 14 dní odstránia. Po obrade už nie je povolené prinášať na miesto ďalšie kvety a dekorácie. Sviečky výlučne zo včelieho vosku sa môžu zapaľovať len v prehĺbenine centrálneho kameňa, musia byť z včelieho vosku,“ doplnila Monika Suchánska z OZ Živica.

Vyhľadávaná alternatíva

Realizácia projektu začala v úvode tohto roka. Ako spresnila riaditeľka Správy mestskej zelene (SMsZ) Marta Popríková, odpracovali na ňom 320 hodín, počas ktorých urovnávali terén, spevnili pešie cestičky, osadili mobiliár a obradný kameň. Celkové náklady dosiahli takmer 32 -tisíc eur.

„Vytvorili sme unikátne miesto, ktoré poskytuje možnosť vytvoriť na jedinečnú rozlúčku. Verím, že tu vznikne naozaj dôstojné miesto odpočinku," dodala Popríková. Pochovávať v Lese spomienok vzhľadom na vegetačné obdobie bude možné od marca do novembra, navštevovať ho je ale možné aj v zime. Poplatok za takého hrobové miesto je rovnaký ako poplatok za urnové miesto.

Podľa košického primátora Jaroslava Polačeka sa mesto pripája k českým mestám Praha, Brna alebo slovenskému Zvolenu. „Práve v tomto dušičkovom období sme sa rozhodli, že je vhodný čas na otvorenie Lesa spomienok. Čoraz viac ľudí hľadá alternatívu k tradičnému pochovávaniu alebo chladným obradným sieňam, ktoré berie ohľad aj na úctu k prírode. Odráža spojenie prírodného a kultúrneho priestoru a umožňuje s úctou spomínať na našich blízkych. Zároveň tým dbáme aj na prírodu, čo je veľmi dôležité v tomto čase, keď sa musíme vyrovnať s klimatickými zmenami,“ skonštatoval.

Ako košický Les spomienok vyzerá nájdete vo videu a v galérii.

Prírodný cintorín Les spomienok na fotkách
12
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM