Ilustračný obrázok k článku Žltá farba Košiciam zostáva: Prehľad toho, čo od pondelka platí
Zdroj: TASR/František Iván

Žltá farba Košiciam zostáva: Prehľad toho, čo od pondelka platí

Od pondelka 21. júna sa opäť menia farby covid automatu. Ako na tom budú okresy v Košickom kraji?

Správy
Správy

Žltá farba Košiciam zostáva: Prehľad toho, čo od pondelka platí

Od pondelka 21. júna sa opäť menia farby covid automatu. Ako na tom budú okresy v Košickom kraji?

Ilustračný obrázok k článku Žltá farba Košiciam zostáva: Prehľad toho, čo od pondelka platí
Zdroj: TASR/František Iván

Od pondelka 21. júna bude na Slovensku 17 okresov v zelenej farbe (stupeň monitoring), 45 okresov bude žltých (I. stupeň ostražitosti) a 15 okresov v oranžovej farbe (II. stupeň ostražitosti).

V ružovej fáze (I. stupeň varovania) je jeden okres, jeden okres je červený (II. stupeň varovania) a žiadny okres naďalej nie je bordový ani čierny.

Okresy Košice a Košice-okolie zostanú od pondelka v prvom stupni ostražitosti, teda žltej farby.

Žltú farbu budú mať v Košickom kraji aj okresy Michalovce, Rožňava a Trebišov. Oranžovej farby budú okresy Gelnica, Sobrance a Spišská Nová Ves.

Zmena na kúpaliskách

Na základe novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR sa na Slovensku od štvrtka (17. 6.) zrušila povinnosť nosiť ochranné rúško v prírodných a umelých kúpaliskách, akvaparkoch a wellness. Zmena sa týka interiérov aj exteriérov, bez ohľadu na farbu okresu.

Prekrytie horných dýchacích ciest sa však odporúča na miestach, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí, napríklad brána pri vstupe, rady na občerstvenie, priestory hygienických zariadení a podobne.

Vstup do interiérových prevádzok akvaparkov je pre osoby staršie ako desať rokov možný len s negatívnym výsledkom testu. Test je možné nahradiť aj potvrdením o zaočkovaní alebo potvrdením o prekonaní ochorenia.

Pravidlá pre detské tábory

Deti aj osoby zabezpečujúce priebeh detského tábora sa budú musieť preukazovať negatívnym PCR testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín od doručenia výsledku. Testovanie detí pred účasťou na zotavovacom podujatí odporučilo konzílium odborníkov.

Povinnosť predložiť negatívny výsledok PCR testu neplatí pre deti do desať rokov, zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19.

Viac o uvoľňovaní opatrení

Opatrenia pre žlté okresy

 • V interiéroch (vrátane MHD) stačí nosiť rúško, šál alebo šatku.
 • V obchodných prevádzkach neplatia kapacitné obmedzenia.
 • Povolená je konzumácia v interiéroch reštaurácií, pri jednom stole môžu sedieť šiesti ľudia alebo osoby z jednej domácnosti.
 • Umelé kúpaliská maximálne 50 % kapacity
 • Wellness centrá a akvaparky môžu byť využívané na 50 % svojej kapacity, maximálne však 500 návštevníkov. Vo vnútorných častiach je potrebný negatívny test. Povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom testu možno nahradiť potvrdením o očkovaní.
 • Fitness centrá maximálne 30 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 metrov štvorcových.
 • V múzeách a galériách sa môže prehliadky zúčastniť 30 osôb.
 • Oslavy, svadby, kary, večierky a podobné podujatia v interiéri sú umožnené pre maximálne 100 osôb, v exteriéri do 250 osôb. Pri vstupe je potrebný negatívny test.
 • Divadelné, hudobné a filmové prevádzky – sedenie v interiéri maximálne 50 % kapacity (najviac 250 ľudí), sedenie v exteriéri maximálne 75 % kapacity (najviac 500 ľudí), pre státie maximálne 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri.
 • Pre hromadné podujatia platí maximálna kapacita 50 % sediacich návštevníkov v interiéri alebo 75 % v exteriéri (maximálne do počtu 250 zákazníkov v interiéri a 500 v exteriéri). Státie zákazníkov do 100 osôb v interiéri alebo 250 v exteriéri. Evidovať 2 týždne po predstavení telefonický alebo emailový kontakt na každého účastníka.
 • Pri ubytovaní v hoteloch a penziónoch nie je obmedzená kapacita izieb.

Foto: ilustračné

Aktuálne správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín