Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Zvýšený výskyt diviačej zveri si vyžiadal mimoriadne opatrenia

Mimoriadny lov diviačej zveri na nepoľovných plochách v mestskej časti (MČ) Košice - Dargovských hrdinov povolil košický okresný úrad do konca februára.

Ilustračný obrázok k článku Zvýšený výskyt diviačej zveri si vyžiadal mimoriadne opatrenia
Zdroj: TASR

Úrad tak vyhovel žiadosti MČ, ktorá chce znížiť počet diviakov migrujúcich do obytných častí na Adlerovej ulici. Miestny úrad zároveň vyzýva na zvýšenú opatrnosť.

Poľovníci

„Poľovné združenie Lovena zintenzívnilo pohyb svojich členov v okolí Adlerovej ulice, kde okrem vytláčania diviačej zveri migrujúcej do obytných častí bude realizovať aj jej odstrel. Požiadali sme preto obyvateľov v oblasti Adlerovej ulice a jej okolia o zvýšenie ostražitosti vzhľadom na zvýšený pohyb poľovníkov v podvečerných a večerných hodinách,“ uviedol starosta MČ Jozef Andrejčák.

Ako sa uvádza v rozhodnutí okresného úradu (OÚ), vzhľadom na neúspešné vyháňanie v minulom období zver naďalej svojím voľným pohybom ohrozuje život a zdravie obyvateľstva. Pripomína, že ide o dlhodobejšie pretrvávajúcu situáciu, ktorá už bola v predchádzajúcom období riešená povolením mimoriadneho lovu na nepoľovných plochách.

Bezpečnosť obyvateľov

„Hlavnými príčinami pohybu a pobytu diviačej zveri mimo poľovných pozemkov je, že obytná zóna MČ bezprostredne hraničí s lesnými pozemkami. Zver sa dostáva do intravilánu z lesných pozemkov priľahlého Lesoparku, ktorý je frekventovane obyvateľmi navštevovaný za účelom oddychu (cyklisti, dôchodcovia, rodiny s deťmi, často v sprievode psov), čim je zver rušená,“ uvádza OÚ s tým, že je nevyhnutné redukovať počet diviačej zveri nielen v susediacich poľovných revíroch, ale aj priamo na nepoľovných plochách.

Ťahanovce aj KVP

V súvislosti so zabezpečením potrebnej bezpečnosti obyvateľov bol podľa neho dohodnutý postup, a to opakované rušenie a vytláčanie diviačej zveri z nepoľovných plôch na určených parcelách.

Opatrenia proti zvýšenému výskytu diviačej zveri v obytných častiach dlhodobo vykonávajú v košickej MČ Ťahanovce a od jesene minulého roka i na Sídlisku KVP. Zvýšený pohyb diviakov eviduje aj MČ Sever, a to v zónach blízko lesa či záhradkárskych oblastiach, a v okolí rodinných domov. K mimoriadnemu lovu zatiaľ nepristúpili.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Pozrite si archívne zábery z lovu na diviakov na KVP.

Lov na diviakov KVP
3
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie