Správy

Šanca pre gráty a ancúgy: Zaijímavý projekt z dielne GOS-ky

Gemerské osvetové stredisko sa sústredilo na zaujímavý projekt. Monitorovali a zaznamenali kroje z nášho okolia.

Ilustračný obrázok k článku Šanca pre gráty a ancúgy: Zaijímavý projekt z dielne GOS-ky
Zdroj: Gemerské osvetové stredisko

Jedným z jeho projektov je dokumentácia tradičného odevu v obciach horného Gemera. Dokumentačno-výskumný projekt pod názvom „Šanca pre gráty a ancúgy“ je aktuálne pripravený v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave.

Umelecké fotky

„Mnohé umelecké fotografie, ktoré dokumentujú odev, môžu obsahovať veľa nepresností či „folklórnych gýčov“. Nedodržiavajú pri tom základné princípy a zákonitosti, ktoré boli v tradičnom prostredí silným a dôležitým momentom. A to bol jeden z dôvodov, ktoré viedli k zdokumentovaniu tradičného odevu na Gemeri,“ informovala Mária Hlaváčová.

Ako doplnila, tento odborný výskum vo viacerých fázach prebieha už od roku 2016, no vlani bol rozvinutý do podoby profesionálneho fotografovania členov folklórnych kolektívov v krojoch, ktoré sú zhotovené podľa pôvodných predlôh.

Vzácna kolekcia

„V ďalšej fáze boli v štúdiových podmienkach fotografované vzácne pôvodné odevy a súčasti odevov, pod dohľadom nositeľov tradícií tak, aby boli správne použité kombinácie jednotlivých prvkov a doplnkov. Vznikla vzácna kolekcia fotografií, na ktorých sú zachytené kroje dievocké, mládenecké, ženské, mužské, starecké, detské aj tie nosené pri rôznych príležitostiach. Zmapované boli obce Rožňavské Bystré, Rejdová, Vlachovo a obec Gočovo, ktorých odev má síce jednotnú formu, ale pri pozornejšej prehliadke je možné vidieť menšie či väčšie rozdiely,“ spresnila.

V digitálnej forme sa podarilo získať vyše sto fotografií unikátnych kompletov, ktorých výroba a prirodzené využitie v tradičnom priestore sa datuje od konca 19. storočia.

Fotky sú detailne opísané

„Zaznamenané sú aj samostatné súčasti, ktoré už nebolo možné odieť, či spôsoby úpravy hlavy, pokrývky hlavy a ďalšie doplnky odevu i obuv. Každá fotografia je datovaná čo najpresnejšie do obdobia s detailnými popismi podľa potreby aj v dialekte či odborne popísaná podľa príležitosti a využitia. Podarilo sa zozbierať bohatý materiál do archívu a tiež na ďalšie využitie pri publikovaní a prezentácii ľudového odevu,“ uvádza Hlaváčová.

„Ciele tohoto náročného projektu sa podarilo naplniť vďaka nositeľom tradícií, členom folklórnych kolektívov, obyvateľom obcí na Gemeri a nadšeným folkloristom. Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Návštevníci si ho v Dome tradičnej kultúry Gemera budú môcť pozrieť osobne po uvoľnení aktuálnych pandemických opatrení,“ dodala na záver.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuálne správy z Rožňavy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM