Eva Mikulová Správy

Aj na košickom letisku merajú cestovateľom teplotu kvôli hrozbe z nákazy koronavírusom

Na košickom medzinárodnom letisku zavádzajú od piatka merania telesnej teploty cestujúcich z pristávajúcich lietadiel.

Ilustračný obrázok k článku Aj na košickom letisku merajú cestovateľom teplotu kvôli hrozbe z nákazy koronavírusom
Zdroj: Letisko Košice

Deje sa tak podľa nariadenia útvaru vedúceho hygienika rezortu ministerstva dopravy v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Týka sa to už popoludňajších príletov pravidelných liniek do Košíc z Prahy, Viedne, Düsseldorfu, Varšavy či Londýna. Potvrdila hovorkyňa košického letiska Karolína Linhartová.

Dotazník na palube

Každý cestujúci prilietajúci do Košíc bude musieť ešte na palube lietadla vyplniť dotazník, ktorý mu predloží palubný personál. „Na základe tohto dotazníka sa bude dať dotknutá osoba po prílete na Slovensko v prípade potreby identifikovať a vyhľadať. Po pristátí na letisku Košice bude cestujúcim meraná telesná teplota poverenými zamestnancami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky,“ informovala Linhartová.

Opatrenia sa týkajú medzinárodných letísk na Slovensku.

Podľa oznámenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa v prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19, bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenie do nemocnice.

Letisko v Košiciach má stanovený postup pri podozrení na zhoršenie sa zdravotného stavu osoby na palube lietadla v núdzovom pláne. „Na základe oznámenia posádky lietadla o zhoršení zdravotného stavu osoby na palube lietadla alebo požiadavky na pristátie lietadla na letisku Košice by bol spustený vyrozumievací proces, počas ktorého by boli o situácii vyrozumené záchranné, bezpečnostné, prevádzkové zložky letiska Košice a zložky integrovaného záchranného systému a postupovalo by sa podľa núdzového plánu,“ uviedla Linhartová.

Dodala, že na letisku sa nachádza infekčná miestnosť a taktiež stojisko pre lietadlá pripravené na krízové situácie.

Ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, podľa piatkovej informácie z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR dosiaľ nebolo na Slovensku potvrdené.

Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie