Aktualizované Správy

Aká je budúcnosť akvaparku pri Košiciach? Geotermálny vrt má už 30 metrov, FOTO

Práce na geotermálnom vrte v obci Čižatice napreduje. Kraj chce horúcu vodu do budúcna využiť pre akvapark aj na vykurovanie.

Ilustračný obrázok k článku Aká je budúcnosť akvaparku pri Košiciach? Geotermálny vrt má už 30 metrov, FOTO
6
Galéria

Pri obci Čižatice v okrese Košice-okolie postupujú od leta práce na realizácii geotermálneho vrtu. Geotermálna voda by podľa zámerov Košického samosprávneho kraja (KSK) mala slúžiť pre budúci akvapark, možné je aj ďalšie využitie ako vykurovanie.

Akvapark aj vykurovanie

Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku sa mala zatiaľ malá vrtná súprava dostať do hĺbky 30 metrov. „Ide o prípravné práce pre veľkú vrtnú vežu, vďaka ktorým sa budeme vedieť dostať na najmenej 2 000 metrov, prípadne do hĺbky, v akej narazíme na zdroj termálnej vody. Pôjde o pomerne hlboký vrt, výdatnosť a teplota vody by mala byť podobná ako pri vrte v neďalekom Ďurkove,“ informoval Trnka na sociálnej sieti.

Snahou je spustiť prevádzku veľkej vrtnej súpravy po jej preprave a montáži koncom tohto roka.

„Verím, že čižatický vrt odhalí potenciál, ktorý máme pod povrchom, a tento geotermálny zdroj budeme vedieť využiť čo najlepšie v prospech všetkých východniarov. Okrem akvaparku by to mohlo byť napríklad geotermálne vykurovanie,“ konštatoval Trnka.

Výnimočný vrt

KSK informoval, že Košická kotlina predstavuje najperspektívnejšiu geotermálnu oblasť na území Slovenska. Čižatická geotermálna štruktúra je severným pokračovaním ďurkovskej štruktúry. Držiteľom prieskumného územia Čižatice – geotermálne vody je spoločnosť GeoSurvey, s.r.o., ktorá patrí pod kraj.

„Čižatický vrt je výnimočný, pretože po ďurkovských vrtoch je druhým s najvyššou teplotou – očakávame až okolo 100 stupňov Celzia. Výnimočná je aj jeho plánovaná hĺbka, približne 2 300 metrov. Samotná šírka vrtu sa bude smerom do hĺbky zužovať – zatiaľ čo horná hrúbka je približne 47 centimetrov, finálna v dolnej časti by mala byť 18 centimetrov. Na Slovensku nemáme spoločnosť, ktorá by dokázala zrealizovať vrt s takýmito parametrami, preto sme rátali s medzinárodnou spoluprácou,“ uviedol Stanislav Jacko z Ústavu geovied Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Veľká vrtná súprava bude podľa neho na Slovensko prepravovaná po častiach ako nadrozmerný náklad a jej montáž potrvá niekoľko dní.

Miliónový projekt

Práce na geotermálnom vrte na krajských pozemkoch sa začali koncom júla. Termín všetkých prác vrátane hydrologických skúšok bol stanovený na šesť mesiacov. „Najneskôr do začiatku budúceho roka budeme poznať podrobné informácie o prietoku a teplote vody, jej chemickom zložení ako aj o zásobách podzemných vôd v tejto lokalite,“ povedal v júli po začatí prác košický župan.

Zhotoviteľom je slovensko-maďarské konzorcium firiem, ktoré uspelo vo verejnom obstarávaní KSK. Projekt geotermálneho vrtu financuje zo svojho rozpočtu košický kraj a stáť ho to bude 1,9 milióna eur. Zámer odsúhlasili ešte pred dvoma rokmi krajskí poslanci.

Ďalšie zábery z prác na geotermálnom vrte nájdete v priloženej galérii.

Práce na geotermálnom vrte pri Košiciach
6
Galéria

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM